Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Francouzští poslanci schválili návrh zákona, který umožní podat nevyléčitelně nemocným lidem smrtící preparát. Norma o asistovaném úmrtí vyvolala v zemi velkou debatu a její podoba se rodila dlouhá léta, uvedla agentura AFP. Návrh podle ní neobsahuje výrazy asistovaná sebevražda nebo eutanazie, které řada politiků odmítala, a stanovuje striktní podmínky, za kterých má pacient na pomoc s ukončením života právo.
Návrh má umožnit, aby si lidé v konečném či velmi pokročilém stadiu nevyléčitelné nemoci vzali přípravek, který ukončí jejich život. Pokud toho nebudou fyzicky schopni, může jim být podán.
Poslanci podpořili v prvním čtení návrh poměrem hlasů 305 : 199. Politické strany nechaly svým zákonodárcům volné ruce k hlasování, přesto se podle médií většinou hlasovalo kolektivně: Text podpořili zástupci levicových stran a centristického bloku prezidenta Emmanuela Macrona, proti byli konzervativci a krajní pravice. Schvalovací proces tím však nekončí a konečná podoba normy se může ještě změnit.
Pokud bude zákon skutečně schválen, půjde ve Francii o nejvýznamnější novou společenskou normu od zavedení manželství pro všechny v roce 2012, napsala AFP.
Prezident Macron, který loni po několikaletém váhání pravidla rozdělující francouzskou společnost podpořil, dnešní hlasování poslanců ocenil jako významnou etapu.
„S respektem k citlivým věcem, pochybnostem a nadějím se kousek po kousku otevírá cesta ke sbratření, v něž jsem doufal. S důstojností a humánností,“ napsal na síti X Macron.
Ve Francii v tuto chvíli platí zákon z roku 2016, který umožňuje soustavné podávání silných sedativ lidem s neutišitelnými bolestmi. Nepovoluje ale asistovanou sebevraždu ani eutanazii.
Eutanazie je povolena jen v hrstce států světa, například v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Kolumbii či Kanadě. Více zemí včetně Rakouska, Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou.
Stejně jako v řadě dalších západních zemí je také ve Francii možnost legálně ukončit vlastní život velmi kontroverzním tématem.
„V tuhle chvíli se mohou radovat ti z nás, kteří vidí naději na kontrolované ukončení života, bez nesnesitelného utrpení a zbytečné agonie,“ citovala AFP předsedu Asociace za právo na důstojnou smrt Jonathana Denise, který apeloval na rychlé konečné schválení zákona, aby se trpící lidé dočkali pomoci co nejdříve.
Proti normě se postavili například zástupci církve a také zdravotníci a pečovatelé. Ti dali najevo obavy, že se zcela změní podstata jejich práce s těžce nemocnými pacienty.
„Tento text o právu na pomoc s úmrtím není reakcí na výjimečné situace, ale zavádí novou normu umírání,“ uvedla v prohlášení předsedkyně sdružení pečovatelů paliativní péče (SFAP) Claire Fourcadeová.
Poslanci zároveň schválili návrh zákona o paliativní péči, na niž má Francie vydávat více peněz.