Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Lidé hladoví, zatímco pár kilometrů odtud jsou supermarkety plné jídla.“ Ve čtvrtek to uvedl Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Šéf agentury Philippe Lazzarini pak v rozhovoru pro mezinárodní média řekl, že každé páté dítě v Gaze trpí podvýživou a že se jejich počet každým dnem zvyšuje.
Sociální sítě v posledních dnech zaplavují děsivé snímky na kost vyhublých dětí, které připomínají obrázky z nacistických koncentračních táborů.
Dostatek jídla nemají v Gaze ani pracovníci agentury, přežívají jen s jedním jídlem – obvykle trochou čočky – denně. „V práci stále častěji omdlévají hlady. Když pečovatelé nemohou najít dostatek jídla, hroutí se celý humanitární systém,“ píše se v tiskové zprávě agentury.
Masové hladovění
UNRWA, která se kvůli údajnému zapojení několika svých zaměstnanců do teroristického útoku Hamásu 7. října dostala pod palbu kritiky Izraele, není se svými zjištěními ani zdaleka jediná.
Ve středu varovalo více než 100 světových organizací, mezi nimiž figuruje Oxfam, Lékaři bez hranic, Člověk v tísni a mnohé další, před šířícím se „masovým hladověním“ v Pásmu Gazy.
Stalo se tak poté, co OSN oznámila, že v posledních dvou měsících bylo v Gaze zabito více než tisíc Palestinců čekajících ve frontě na pomoc. Úřad OSN pro lidská práva pak uvedl, že izraelští vojáci nebo jiní ozbrojenci zastřelili od konce května celkem 1054 lidí, z nichž 755 bylo v místech kontrolovaných Izraelem nebo Američany podporovanou Humanitární nadací pro Pásmo Gazy (GHF). Zbytek byl zabit při pokusech dostat se k humanitárním konvojům OSN.
Jak vypadá hladovění pohledem lékaře, popsal doktor Muhammad abú Mughajsíb z organizace Lékaři bez hranic: „Cukr v krvi klesá, tělo spaluje glykogen, aby se udrželo naživu jeden až tři dny. Glykogen dochází. Tuk vytváří ketony, které pohánějí mozek. Je v režimu přežití, mluvíme o třech až pěti dnech. Svaly se začnou rozpadat, tělo obětuje své tkáně, dokonce i srdce, jen aby přežilo. V této době děti přestávají plakat. A nikdy by mě nenapadlo, že to zažiju na vlastní kůži jako teď poslední měsíc, kdy jsem přežíval z jednoho jídla denně. A v posledních dnech jsem dokonce měl jen jedno jídlo za dva dny. Není co koupit a trhy jsou úplně prázdné. A nejsem sám, pečujeme o pacienty, kteří umírají hlady.“
Lidé trpí podvýživou
„Kilo mouky už stojí 110 šekelů (asi 660 korun). Lidé si to nemohou dovolit. Mnozí z nich stojí u vjezdu pro nákladní vozy a čekají na mouku, která je ale často rozkradená a končí v tržnicích. Lidé trpí podvýživou, to je i můj případ,“ napsal z Gazy Seznam Zprávám mladík Baraa Muhammad, jenž je nyní v táboře Dajr Baláh.
Server televize CNN v této souvislosti připomněl, že se posluchači kanadsko-amerického podcastu tento týden dozvěděli, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu dává přednost Burger Kingu před sítí McDonald’s. Jeho oblíbeným jídlem je Whopper.
Americký dopisovatel izraelských novin Haarec poznamenal, že Netanjahu „strávil drahocenný čas“ rozhovorem o burgerech, „místo aby odpovídal na legitimní otázky týkající se humanitární krize v Gaze nebo zpoždění při uzavření dohody o rukojmích a příměří“.
Zatímco světoví politici vyjadřují zděšení nad hladověním a sociální média jsou plná drastických snímků, v izraelských mainstreamových médiích se až dosud o hladovění vůbec nemluvilo a zpravodajství dominovaly příběhy padlých vojáků nebo rukojmích Hamásu. Až ve čtvrtek se zpravodajství o hladu objevilo na Channel 12, nejsledovanější izraelské televizní stanici.
Mezinárodní tlak nicméně roste, a jak jsme už psali zde, politika Netanjahuovy vlády se přestává líbit i ve Washingtonu. Většina států Evropské unie, ale i dalších podepsala tento týden výzvu k příměří a otevření přístupu humanitární pomoci. Česko se jako jeden z mála států nepřipojilo.
Z tradičních izraelských spojenců se nepřipojilo ani Německo, tamní ministr zahraničí alespoň s obdobným poselstvím zavolal svému izraelskému protějšku. Izraelské počínání v Gaze pak označil za nepřiměřené bývalý německý prezident Joachim Gauck, mimochodem první německá hlava státu, která navštívila památník masakru v Lidicích.
Izrael v pátek oznámil, že brzy povolí Jordánsku a Spojeným arabským emirátům shazovat do Pásma Gazy humanitární pomoc pomocí padáků, sdělil podle serveru The Times of Israel (ToI) úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT. Podle představitelů izraelské armády, se kterou budou tyto dodávky koordinovány, provede Jordánsko první shoz humanitární pomoci možná ještě v pátek.