Článek
Palestinské hnutí Hamás v pátek předalo zprostředkovatelům svou odpověď na Spojenými státy podporovaný návrh dohody o 60denním příměří v Pásmu Gazy. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný představitel hnutí s tím, že odpověď je pozitivní a měla by pomoci k dosažení dohody. Zprostředkovateli jsou američtí, katarští a egyptští vyjednavači. Hamás dříve v noci na pátek sdělil, že návrh nejprve projedná s dalšími palestinskými skupinami a poté odpoví. Americký prezident Donald Trump tento týden napsal, že Izrael s podmínkami nezbytnými k uzavření příměří souhlasil.
„Hamás je se vší vážností plně připraven okamžitě začít nové kolo vyjednávání ohledně mechanismů naplňovaní tohoto rámcového návrhu,“ cituje Reuters z prohlášení hnutí. Agentura s odvoláním na představitele ozbrojené skupiny, která je spojencem Hamásu, píše, že nicméně přetrvávají některé otázky, a to otázky humanitární pomoci, hraničního přechodu Rafah do Egypta a harmonogramu stahování izraelských jednotek.
Další významné uskupení Palestinský islámský džihád podle agentury AFP uvedlo, že podporuje vyjednávání, ale že žádá záruky.
Návrh, který nebyl oficiálně zveřejněn, podle Reuters počítá s postupným propouštěním izraelských rukojmích, se stahováním izraelské armády z oblastí v Pásmu Gazu a s vyjednáváním o ukončení konfliktu. Během 60 dní má být postupně propuštěno deset živých rukojmích a vráceno 18 těl mrtvých. Výměnou budou propouštěni palestinští vězni držení v izraelských věznicích.
Dokument rovněž počítá s tím, že první den příměří se začne izraelská armáda po propuštění osmi rukojmích stahovat z oblastí severní části Pásma Gazy, a to na základě map, které budou teprve dohodnuty. Zároveň s tím začne v první den příměří do Pásma Gazy okamžitě proudit dostatečné množství humanitární pomoci, a to za účasti OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže, uvádí se v návrhu dohody.
Válka v Pásmu Gazy vypukla v říjnu 2023, kdy Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v reakci na útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Na podzim 2023 a letos v lednu a v únoru byla velká část rukojmí propuštěna výměnou za palestinské vězně během dvou příměří. Nyní je v pásmu podle agentury AP 50 rukojmí, z nichž asi jen 20 je stále naživu.
Od začátku války bylo při izraelských útocích v Pásmu Gazy podle údajů tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito 57 130 Palestinců, píše agentura AFP. OSN data zveřejňovaná ministerstvem považuje za spolehlivá. Zprostředkovateli jsou američtí, katarští a egyptští vyjednavači.