Článek
Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov se nechal slyšet, že by chtěl odejít z funkce, a proto podal žádost o uvolnění.
„Tyto zvěsti jsem také slyšel. Píšou se různé věci,“ reagoval na dotaz ohledně množících se spekulací, jež se týkají možného odstoupení v souvislosti s jeho zdravotním stavem.
„Naopak, já sám žádám o uvolnění z funkce. Ten druhý bude mít své vlastní iniciativy, své vlastní vize. Doufám, že moje žádost bude podpořena,“ řekl pro státem kontrolovaný list Chechnja Segodnja.
Komu konkrétně žádost o odstoupení adresoval a kdy by mělo k jeho odchodu dojít, nezmínil.
Ruský nezávislý server Insider navíc upozornil, že to není poprvé, kdy Kadyrov o dobrovolném předání moci v Čečensku mluví. Podobná prohlášení učinil už v letech 2017, 2020 a 2022 - nakonec ani jedno z nich nevedlo k jeho odchodu.
Nynější zpráva ovšem znovu rozproudila dohady o Kadyrovově zdravotním stavu. Už loni zveřejnil nezávislý deník Novaja Gazeta investigativu, podle níž byla diktátorovi již v roce 2019 diagnostikována nekróza slinivky břišní.
A Kreml kvůli údajně zhoršujícímu stavu už začal hledat nástupce, jak uvedly zdroje listu.
Kdo je možný nástupce - Adam Kadyrov?
Dohadům o chatrném zdraví čečenského lídra nahrály i personální změny, ke kterým se uchýlil. Podle pozorovatelů tím začal připravovat půdu pro hladké převzetí moci další generací.
Koncem dubna nechal svého syna Adama Kadyrova jmenovat šéfem čečenské bezpečnostní rady - orgánu s významným vlivem v regionu. Spekulace se také točily kolem jeho nejstaršího syna Achmata, který se stal v 18 letech ministrem sportu a mládeže.
Téměř celá vládní struktura v Čečensku je ovšem osobně napojena na Kadyrova a jemu blízké osoby. Podle odhadů z roku 2018 je zhruba třetina všech vysokých úředníků v republice Kadyrovovými příbuznými, další velká část z nich patří mezi přátele čečenského vůdce nebo členy jejich rodin.
Ramzan Kadyrov stojí v čele Čečenska od roku 2007, kdy byl oficiálně jmenován hlavou autonomní republiky - tři roky po vraždě svého otce Achmata Kadyrova.

Ramzan Kadyrov a Vladimir Putin.
Nynější odstoupení z funkce ale může souviset také s rostoucími spory mezi Kadyrovem a šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, na něž upozornil investigativní portál Važnyje istorii. A v tu chvíli by mohla volba padnout i na někoho mimo úzký okruh diktátora.
V posledních měsících se tak v souvislosti s předáním moci skloňovalo ještě jedno jméno: Apti Alaudinov. Velitel čečenských sil si měl získat popularitu zejména v Putinově úzkém okruhu, konkrétně u tzv. siloviků, tedy zástupců vojenských a bezpečnostních složek.
„Pokud Putin zůstane v Kremlu, zřejmě se rozhodne, koho dosadí a zda to bude zástupce Kadyrovových synů, nebo ne. Putin bude pravděpodobně upřednostňovat co největší kontinuitu, aby udržel režim,“ popsal už dříve Seznam Zprávám analytik Harold Chambers, který se zaměřuje na nacionalismus, konflikty a bezpečnost na severním Kavkaze.