Hlavní obsah

Kameru a mikrofon mění za zbraň. Známý novinář jde bránit Ukrajinu

Foto: Facebook Serhije Melnyčuka, SZ

Serhij Melnyčuk.

Pětatřicetiletý Serhij Melnyčuk do armády vstoupil v době, kdy Rusko zintenzivňuje vzdušné údery na ukrajinská města. V rozhovoru vysvětluje, co muži a ženy absolvují před nástupem na frontu.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Serhij Melnyčuk je na Ukrajině známý novinář. Prošel tiskovou agenturou Ukrinform, moderoval v televizi 24 Kanal, psal pro portál Hromadske.

Na frontu jezdil jako reportér s kamerou a mikrofonem, teď se tam chystá se zbraní. Narukoval do armády.

„Svým způsobem pokračuji v tom, co jsem dělal doteď. Ale jinak,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Do armády vstoupil pětatřicetiletý muž v době, kdy Rusko zintenzivňuje vzdušné údery na ukrajinská města a ostřeluje obranné pozice v Doněcké a Sumské oblasti.

Jak vás mobilizovali?

Nemobilizovali. Podepsal jsem kontrakt na základě vlastní žádosti.

Po ruské agresi v únoru 2022 jsme s kolegy spustili projekt Ukrajinský svědek, jezdili na různá místa fronty a všude, kde se bojovalo, natáčeli reportáže.

Na začátku loňského roku jsem se rozhodl, že nastal čas přihlásit se do armády. Že jsem udělal dost pro zaznamenání historie a teď je třeba stát se přímým účastníkem války. Hovořil jsem o tom s manželkou a rodiči, a udělal to.

Dají se nějak zúročit novinářské zkušenosti z fronty, když tam budete jako voják?

Dejme tomu, že budu pokračovat ve válce, v obraně Ukrajiny, ale jiným způsobem. Ne jako novinář, ale jako voják. Tak k tomu přistupuji.

Můžete popsat proces nástupu do armády? Zaregistrujete se, odvezou vás na základnu, vydají uniformu?

Když se hlásíte sám a dobrovolně, vyberete si brigádu nebo jednotku, u které chcete sloužit. Podepíšete dokument, kterému v ukrajinštině říkáme vidnošenja. Je to jakási předběžná dohoda, že konkrétní jednotka Ukrajinských ozbrojených sil s vámi podepíše kontrakt.

S tímto dokumentem jdete na Územní centrum náboru a sociální podpory. To je úřad vojenské správy Ukrajiny, který provádí mobilizaci a vede vojenskou evidenci obyvatel. Tam vás pošlou na zdravotní prohlídku. A poté, co absolvujete pohovor s psychologem a projdete, s vámi podepíší smlouvu. Pak začíná výcvik.

Jak?

Každý musí strávit nějaký čas na vojenské základně. Prošli jsme střeleckým výcvikem, trénovali jsme práci s minami. Také základy taktiky, topografie, maskování.

S jakým předstihem se dozvíte, kam na frontu vás pošlou?

Záleží, jakou má kdo specializaci. Je to různé - jinak to mají střelci pěchoty a jinak třeba tankisté. Ale obvykle, když podepisujete kontrakt s určitou brigádou nebo jednotkou, zhruba tušíte, kam se můžete dostat.

Jsou na základnách, kde se trénuje střelba a další věci, také ženy?

Jsou. I ony podepisují tyto kontrakty. V mojí skupině, kde jsem prodělával výcvik, bylo skoro třicet procent žen. Ne přímo se mnou, ale na nedaleké základně se ve stejnou dobu jako já připravovala žena z České republiky. K tomu chci říci, že já i mnoho dalších si vážíme podpory, které se nám dostává z Česka, i z těch nejvyšších politických míst. Je to pro nás cenné, zvláště když například vidíme, jakým směrem se ubírá Slovensko.

Jak zvládáte obavy nebo strach? Je na to nějaký recept?

Každý má obavy. I ti, kteří mají velké zkušenosti z bojiště, říkají, že jenom blbec nemá strach. Říkají to ti, kteří chodí do útočných operací, i vojáci, kteří ovládají drony. Já to vidím tak, že je třeba se strachem pracovat, ovládat ho. Prostě dostanete úkol, který se musí splnit, a na to je třeba se soustředit.

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Frontová linie na východě Ukrajiny.

Doporučované