Hlavní obsah

Kolouchové šerpa promluvil: Řekla mi, že půjde napřed. Pak jsem uslyšel výkřik

Foto: instagram.com/klara_kolouchova/

Česká horolezkyně Klára Kolouchová.

Šerpa, který doprovázel českou horolezkyni Kláru Kolouchovou při výstupu na pákistánskou osmitisícovku Nanga Parbat, popsal pro server Aktuálně.cz poslední momenty sestupu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Horolezkyně Klára Kolouchová zemřela na začátku července při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat, když uklouzla a spadla do propasti. „Byla ode mě asi 40 nebo 50 metrů, když jsem zaslechl její výkřik,“ uvedl šerpa Taraman Tamang, který ji při výstupu na horu doprovázel.

Pro server Aktuálně.cz popsal, jak probíhaly poslední momenty sestupu české horolezkyně z pákistánské hory, které horolezci přezdívají „hora zabiják“.

Výstup na vrchol šerpa s Kolouchovou započali 2. července kolem šesté hodiny večerní z tábora číslo tři. Zhruba sto metrů pod táborem číslo čtyři se Kolouchová rozhodla výstup ukončit, podle členů expedice se tak rozhodla kvůli zdravotním obtížím.

Večer toho dne začali pomalu scházet zpět do třetího tábora, tam podle šerpy dorazili po poledni následujícího dne. V táboře číslo tři si zabalili všechno vybavení a ohřáli vodu. Šerpa měl Kolouchové nést v batohu její osobní věci a plné kyslíkové láhve, kvůli tomu byl v sestupu pomalejší. „Klára k nám šerpům vždycky přistupovala s pochopením. Všimla si, že jsem pomalejší, a řekla mi: ‚Taramane, máš těžký batoh, tak jdi v klidu. Já půjdu napřed a počkám na tebe v táboře číslo dva, ano?'“ popsal šerpa.

Když uslyšel její křik, byl od ní asi 40 nebo 50 metrů. „Podíval jsem se tím směrem a uviděl, jak se kutálí mimo fixní lano,“ popsal šerpa pro Aktuálně.cz. Členové téže expedice dříve popisovali, že horolezkyně nejspíše uklouzla na kamenech a zřítila se do propasti mezi dvěma tábory.

Po těle Kolouchové pátrali záchranáři i za pomocí dvou vrtulníků několik dní. Neúspěšně. Společnost High Point, která českou horolezkyni při jejích výpravách dlouhodobě podporovala, uvedla, že její tělo v Pákistánu zůstane.

Šerpa s Kolouchovou poprvé lezl při loňském výstupu na Dhaulágirí, sedmou nejvyšší horu světa. Češka tehdy také výstup předčasně ukončila. Pákistánská hora Nanga Parbat byla jejich druhým společným výstupem. „Byla technicky velmi zdatná, dobrá horolezkyně, která už dřív zvládla mnoho osmitisícovek,“ řekl o ní Tamang. Jejich vztah popsal spíše jako vztah sestry a bratra než horolezkyně a průvodce. Prohlásil, že se o sebe vzájemně starali.

Kolouchová byla mezinárodně uznávanou horolezkyní, která v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest, a to jako první Češka. V roce 2019 stanula jako první česká žena také na vrcholu K2, druhé nejvyšší hory světa. O svých výpravách napsala knihu a pořádala přednášky.

Doporučované