Hlavní obsah

Kyjev nasadil do bojů české raketomety RM-70. Jsou účinnější než ty ruské

Bez komentáře: Raketomet RM-70 v akci. Díky hydraulickému systému zabere jeho nabíjení jen pár minut.Video: twitter/UAWeapons

 

Reklama

23. 5. 2022 10:50

České raketomety RM-70 jsou stále častěji nasazovány do bojů proti ruským invazním silám, které napadly Ukrajinu.

Článek

Raketomety RM-70 mají díky podvozkům Tatra významnou výhodu nad ruskými raketomety BM-21 Grad, píše ukrajinský server Defense Express.

O nasazení českých raketometů ukrajinskými silami do bojů podle serveru svědčí i rostoucí počet videí, jež zachycují střelbu z RM-70. Zprávy o jejich předání ukrajinským silám se objevily přibližně před měsícem, ale dosud se neví, kolik těchto vozidel má Ukrajina k dispozici.

Ačkoliv RM-70 a BM-21 využívají rakety stejné ráže 122 milimetrů, český raketomet má podle ukrajinského serveru některé mimořádné výhody. Hlavně jde o podvozek, který namísto šasi kamionu Ural využívá podvozek Tatra v uspořádání pohonu 8 × 8, což spolu s lepším motorem dává jisté výhody.

Ale snad ještě důležitější je skutečnost, že tento podvozek umožňuje k raketometu umístit systém automatického nabíjení, a to celým palebným průměrem, tedy dalšími 40 raketami. Jejich nabití do raketometu trvá za pomoci hydraulického systému jen pár minut, zatímco ruční nabíjení BM-21 klidně zabere i hodinu. Výrazné zkrácení času nabíjení je mimořádně důležité v boji zaměřeném na umlčování nepřátelské palby, dodal server.

Raketomety RM-70 vznikly ještě v bývalém Československu, původně na šasi T-813 Kolos, v modernějších verzích využívá podvozek T-815. Raketomety se vyráběly v Dubnici nad Váhom. Na Slovensku později vznikla i modifikace, která využívá americké rakety.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Reklama

Doporučované