Hlavní obsah

Mapa: Kde Rusko udeřilo proti Ukrajině

24. 2. 2022 12:57

Města na východě jako Kramatorsk a Charkov, ale i Kyjev a Ivano-Frankivsk asi 160 kilometrů od ukrajinských hranic. To všechno jsou cíle, na které se Rusko zaměřilo.

Reklama

Článek

Exploze byly hlášeny z hlavního města Kyjeva, z letiště Boryspil a dalších míst, ale i celé řady velkých ukrajinských měst. V metropoli opakovaně zněly sirény, stejně jako v západoukrajinském Lvově.

Rakety v prvních hodinách zasáhly města na Donbasu, jako jsou Kramatorsk, Slovjansk a Mariupol. Cílem je i druhé největší město Charkov, města Dnipro či Oděsa a další.

Ruská vojska vtrhla do země také na severovýchodě u Charkova, z Krymu a také ze severu, tedy zhruba ve dvouhodinové vzdálenosti od Kyjeva. Hlášeny jsou i útoky na cíle na západě Ukrajiny, například na letiště ve městě Ivano-Frankivsk.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho síly neútočí na ukrajinské posádky, které se vzdají. Prezident Vladimir Putin varoval, že Rusko bude na odpor tvrdě reagovat, a vyzval Ukrajince, aby se vzdali.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že ruská operace by v ideálním případě měla „vyčistit zemi od nacistů“ a neutralizovat vojenský potenciál Kyjeva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil válečný stav a nabídl zbraně všem Ukrajincům, kteří se chtějí bránit.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Reklama

Doporučované