Hlavní obsah

„V ordinaci jsem to nečekala.“ Ukrajinku trápí, že část Čechů věří Putinovi

Foto: Martin Novák, Seznam Zprávy

Sofie.

Čtyřiadvacetiletá Sofie pochází ze Sum, na které útočí ruská armáda. Její matka ale ve městě zůstala. „Má tam pacienty a odmítla je opustit,“ vysvětluje Ukrajinka pro Seznam Zprávy.

Článek

Ruská snaha prolomit ukrajinskou obranu na frontě se kromě východu země soustřeďuje také na sever. Rusové ostřelují město Sumy, kde žilo před začátkem války čtvrt milionu obyvatel.

K nim patřila i Sofie Malusová. Nyní patří k Ukrajinkám, které žijí a pracují v Česku. Oba rodiče zůstali v Sumách.

„Můj táta je lékař. Po ruské invazi vstoupil do armády a ošetřuje jako chirurg vojáky na frontě. Byl v Doněcké i Záporožské oblasti, na mnoha místech. Nejhorší to bylo předloni, když Rusové útočili na Avdijivku. Místo, které používali jako operační sál, vyklidili několik hodin před příchodem Rusů. Mluvíme spolu tak jednou týdně,“ líčí Sofie.

„Moje máma je také lékařka a rozhodla se, že zůstane v Sumách. Má tam pacienty a odmítla je opustit. I přes to, jak stresová je situace ve městě,“ vypráví čtyřiadvacetiletá žena, která dostala v Česku studijní stipendium a rozhodla se zůstat.

Své rodné město navštívila v roce 2023, za dramatických okolností.

„Tátu jsem neviděla už dva roky, ale když jsme se naposledy setkali v Sumách, tak zrovna přiletěla v pět hodin ráno ruská raketa na dům našich sousedů. Otevřela jsem oči a viděla jsem, jak dům vedle nás hoří. Sumy jsou blízko hranice, takže když zazní siréna upozorňující na nálet, je minimum času se dostat do krytu nebo někam do bezpečí. Ani když vidíte varování v mobilu, nedá se to stihnout,“ říká.

Nejhorší útok na Sumy

A vzpomíná také na letošní 13. duben, kdy masivní ruský nálet připravil ve městě o život 35 lidí a dalších 117 zranil. „Byl to nejhorší útok na Sumy. Nikdo nečekal, že se to stane zrovna na Květnou neděli před Velikonocemi. Trefili trolejbus, který jezdí na lince, jež se táhne přes celé město.“

Foto: KordonMedia, SZ

Ruský nálet na Sumy letos 13. dubna.

V České republice pracuje a také se snaží přes sociální sítě a internet sbírat peníze na pomoc ukrajinské armádě. Například na sanitku pro svého tátu.

Vzpomíná na své přátele, kteří při obraně Ukrajiny zahynuli. „Jednou jsem otevřela Instagram a najednou vidím oznámení, že můj kamarád, který nás kdysi učil základy první pomoci, padl na frontě. Viděla jsme jeho fotku s tím oznámením. Strašně to bolelo. Další můj kamarád padl v Irpini, kde bojoval, aby se Rusové nedostali do Kyjeva. Zahynul dva týdny po začátku invaze,“ říká Sofie.

První dny byly těžké, protože okupanti Sumy obklíčili a ostřelovali. „Já jsem měla na 26. února 2022 letenky do Varšavy, dostala jsem tam studijní stipendium. 24. února mne zavolal ve dvě ráno kamarád a řekl mi, ať rychle natočím nějakou vodu do lahví a do čeho můžu, protože se blíží Rusové a kdo ví, co bude. Rodiče spali, tak jsem vzala všechno, co doma bylo a natočila vodu,“ vzpomíná Ukrajinka.

„Během toho dne jsme pak s tátou stáli dlouhou frontu na benzin na čerpací stanici. A po několika hodinách řekli, že už benzin došel. Tak jsme jeli stát frontu jinam. Ruské kolony už projížděly kolem města a na okraji. Do centra Rusové nejeli, protože jim šlo o to dostat se co nejrychleji do Kyjeva,“ líčí Sofie první den ruské invaze.

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Situace na severu Ukrajiny.

„Další dny pak skutečně nešla voda ani elektřina, vypadával telefonní signál. Moc jsme nevěděli, co se děje, v okolí Sum už se tvrdě bojovalo. 10. března se rozšířila zpráva o vytvoření takzvaného zeleného koridoru. Což znamenalo, že lidé mohou opustit město po silnici směrem na jih, která ústí na dálnici z Kyjeva do Poltavy. Otec řekl, že já a sestra musíme odjet. Nevěděli jsme, co nás čeká, naštěstí nikde nestáli Rusové,“ dodává.

Česká trhovkyně s úsměvem fandila Putinovi

A její zkušenosti z Česka? Zná prý většinou lidi, kteří Ukrajinu podporují. Nesetkala se s otevřenou agresivitou, ale…

„Byla jsem u lékaře, který najednou zavedl řeč na téma Ukrajiny. Říkal, že ruština a ukrajinština jsou vlastně jeden jazyk, že holt Ukrajina se musí vzdát svého území a že Trump s Putinem všechno dojednají. A ptal se stylem, že bylo jasné, že sympatizuje s Ruskem. V ordinaci jsem něco takového nečekala. A v Brně mi jednou na tržišti žena prodávala zeleninu a ptala se, jestli jsem Ukrajinka. Když jsem odpověděla, tak s úsměvem řekla, že doufá, že Putin vyhraje,“ říká Sofie Malusová.

Aktuální situace v jejím rodném městě je taková, že ruská vojska se nacházejí ve vzdálenosti zhruba třiceti kilometrů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ukrajinským silám se podařilo v regionu dobýt zpět několik vesnic.

Doporučované