Hlavní obsah

„Největší a nejtajnější.“ V Rusku odvysílali záběry z továrny na drony

Foto: Dárek pro Putina

Ilustrační snímek.

Ruská armádní televize odvysílala záběry z podniku, kde se montují útočné drony. Továrna je podle ředitele největší a nejtajnější na světě. Pracovníci podniku podle dostupných záběrů vypadají jako dospívající učni.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rusko představilo továrnu na drony, kterou označuje za největší na světě, a odvysílalo vzácné záběry z podniku, kde se montují smrtonosné útočné drony, jež ruské síly denně odpalují na Ukrajinu. V pondělí o tom informovala agentura AFP. Moskva v posledních týdnech vypustila rekordní počet dronů na ukrajinská města a stupňuje nálety nehledě na výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa k zastavení útoků.

Záběry z továrny v neděli odvysílala televizní stanice Zvezda, která patří ruskému ministerstvu obrany. Záběry ukázaly dělníky s rozmazanými obličeji, jak montují černé útočné drony trojúhelníkového tvaru.

„Toto je největší a zároveň nejtajnější továrna na světě vyrábějící bezpilotní bojové letouny,“ řekl ředitel závodu Timur Šagivalejev, na kterého Spojené státy uvalily sankce.

Závod se rozprostírá poblíž města Jelabuga v Tatarstánu. Nachází se ve zvláštní ekonomické zóně Alabuga, která podle původních plánů měla vzniknout na podporu vědy a podnikání v regionu. Továrna, která leží více než tisíc kilometrů od ukrajinských hranic, se už stala cílem útoků ukrajinských dronů dalekého doletu.

Aby podpořila stupňující se leteckou válku proti Ukrajině, chrlí továrna devětkrát více dronů, než se původně plánovalo, uvedl ředitel Šagivalejev. Pracovníci podniku podle záběrů vypadají jako dospívající učni.

„Stovky strojů, tisíce dělníků a všude, kam se podíváte, jsou mladí lidé. Chlapci a dívky zde pracují a také studují na vysoké škole,“ uvedl moderátor v dokumentárním snímku armádní televize. Dokument trval 40 minut.

Ruské drony Geraň jsou založeny na íránských dronech Šáhid, které Teherán také dodal Moskvě na podporu ruské ofenzivy.

Nad vchodem do továrny je na velké obrazovce nápis „Kurčatov, Koroljov a Stalin žijí ve vaší DNA“ s portréty sovětského diktátora Josifa Stalina, sovětského jaderného fyzika Igora Kurčatova a otce sovětského vesmírného programu Sergeje Koroljova, napsala AFP.

Rusko používá drony Geraň, aby terorizovalo ukrajinská města a zabíjelo civilisty, tvrdí Ukrajina. Rusko tvrdí, že útočí výhradně na vojenské cíle, případně na cíle, které souvisejí s armádou. Popírá, že by úmyslně útočilo na civilisty. OSN uvedla, že od vypuknutí války v únoru 2022 přišlo na Ukrajině o život více než 13 tisíc civilistů, píše agentura Reuters.

Podle ruského analytického střediska blízkého vládě výroba dronů v květnu vzrostla oproti dubnu o 16,9 procenta, píše agentura Reuters. Stalo se tak poté, co prezident Vladimir Putin vyzval ke zvýšení produkce. Putin v dubnu uvedl, že loni ruské podniky vyrobily více než 1,5 milionu dronů různých typů, ale že ruští vojáci na frontě jich potřebují ještě více.

Obě strany nasadily drony ve velkém měřítku. Používají je k průzkumu i k útokům na cíle nejen na bojišti, ale i daleko za frontou.

Zvezda uvedla, že továrna v Alabuze má vlastní testovací polygon pro drony. Ukázala také řady zaparkovaných pick-upů americké značky RAM přepravujících drony Geraň-2. Na záběrech je také odpal jednoho dronu z vozidla. Konstrukce dronu Geraň-2, jehož dolet činí nejméně 1500 kilometrů, pochází z Íránu.

Zvezda doprovodila dokument optimisticky znějící hudbou, což je součást poslání armádní televize udržet zájem Rusů o válku a podporovat ji, píše agentura Reuters.

Doporučované