Hlavní obsah

Německá CDU chce za předsedu Friedricha Merze. Musí ho potvrdit sjezd

Foto: Profimedia.cz

Budoucí předseda Křesťanskodemokratické unie Friedrich Merz.

Reklama

17. 12. 2021 14:35
aktualizováno • 17. 12. 2021 15:23

Křesťanskodemokratická unie (CDU), největší opoziční síla v Německu, si ve vnitrostranickém referendu za nového předsedu hned v prvním kole jasně vybrala někdejšího šéfa frakce konzervativců ve Spolkovém sněmu Friedricha Merze.

Článek

Merze, který nahradí stávajícího předsedu a neúspěšného kancléřského kandidáta Armina Lascheta, musí v lednu ještě potvrdit volební sjezd.

To je ale považováno za formalitu. Strana už potřetí v krátké době hledala nového předsedu, což podle německých médií vypovídá o její krizi.

O vedení CDU, která po odchodu kancléřky Angely Merkelové hledá novou identitu i přízeň voličů, se vedle Merze ucházeli zahraničněpolitický expert CDU Norbert Röttgen a někdejší šéf úřadu kancléřky Merkelové Helge Braun.

CDU poprvé v hledání předsedy využila vnitrostranické hlasování, kterého se poštou zúčastnilo 115 743 a elektronicky 132 617 straníků, což odpovídalo 66,02 procenta členské základny. Merz v hlasování jasně zvítězil s 62,13 procenta hlasů, druhé kolo volby tak strana pořádat nebude. To by se konalo jen tehdy, pokud by nikdo nezískal přes padesát procent hlasů.

„Nepřestanu opakovat, že tady nejsme pro sebe. Máme svůj úkol i v opozici,“ řekl Merz v krátkém projevu, ve kterém poděkoval za zvolení a také soupeřům. Podporu, které se mu dostalo, označil za působivou a dodal, že vysoká účast straníků v hlasování je úspěchem CDU. To ocenil i generální tajemník CDU Paul Ziemiak. „Vítězem této volby jsou členové CDU,“ řekl Ziemiak. Merzovi již pogratulovali jeho soupeři Röttgen a Braun.

Za favorita považovaly Merze průzkumy. Komentátoři uváděli, že k Merzovi se obrací především ti, kteří po éře Merkelové a jejího politického středu žádají návrat ke konzervativnějším kořenům. Merz je rovněž populární u mládežnické organizace CDU a také na východě Německa.

Merz s Röttgenem se o vedení CDU ucházeli již dříve, letos v lednu na volebním sjezdu ale prohráli s Laschetem. Laschet tehdy předsednictví převzal po Annegret Krampové-Karrenbauerové, která o funkci neusilovala.

Před Krampovou-Karrenbauerovou byla dlouholetou předsedkyní CDU Merkelová, která tento měsíc odešla z politiky. V zářijových parlamentních volbách, ve kterých CDU skončila s nejhorším výsledkem v dějinách spolkové republiky, již Merkelová nekandidovala. Volební neúspěch je také důvodem, proč Laschet dal svou funkci k dispozici.

Spolkový sněm minulý týden ve středu zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí se stal šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Vznikla tím takzvaná semaforová koalice, jak ji podle barev zúčastněných stran nazývají německá média. Kabinet v podobném uspořádání na spolkové úrovni dosud nikdy neexistoval.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované