Hlavní obsah

Odvolací soud osvobodil exkancléře Kurze v případě křivé výpovědi

Foto: twitter.com/strakovka

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz.

aktualizováno •

Bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který loni od soudu odešel s osmiměsíční podmínkou, v pondělí soud osvobodil. Kurzovu výpověď, kvůli které byl obviněn, údajně nelze považovat za křivou.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Odvolací soud ve Vídni v pondělí osvobodil bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který loni v únoru dostal osmiměsíční podmínku za křivou výpověď.

Té se podle původního rozsudku dopustil, když v parlamentním vyšetřovacím výboru v roce 2020 snižoval svoji roli při jmenování dozorčí rady státní společnosti ÖBAG a také předsedy představenstva společnosti Thomase Schmida.

Někdejší lidovecký šéf rakouské vlády proti loňskému rozsudku podal odvolání. Jeho advokát tvrdil, že nyní 38letý Kurz nedostal před vyšetřovacím výborem dostatečný prostor k vyjádření a že v rozhodujících otázkách ho přerušovala opozice, a tak nemohl podat úplnou výpověď.

Odvolací soud v pondělí dospěl k rozhodnutí, že Kurzovu výpověď nelze považovat za křivou a že nepůsobila tak, že by byl úplná a definitivní.

Kurz, který je nyní podnikatel, podle agentury DPA v závěrečné řeči opakoval, že původní rozsudek považoval za nepochopitelný. Připustil, že se na výslech před parlamentním výborem nepřipravil dostatečně, ale řekl, že jeho cílem nikdy nebylo říct něco, co nebylo pravda.

Soud potvrdil šestiměsíční podmínku pro někdejšího šéfa Kurzova kabinetu Bernharda Bonelliho kvůli jeho roli při výběru členů dozorčí rady ÖBAG. Kurz řekl, že rozhodnutí odvolacího soudu ohledně Bonelliho velmi lituje.

APA připomíná, že na počátku tohoto případu byla aféra zvaná Ibizagate, kterou v roce 2019 spustila videonahrávka tajně natočená v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza ve vile předsedy pravicově populistických svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Svobodní s Kurzovými lidovci tvořili v letech 2017 až 2019 vládní koalici. K vyšetření skandálu a možné korupce v době působení prvního Kurzova kabinetu zřídil parlament vyšetřovací výbor, před kterým tento politik vypovídal.

Kurz, kterého agentura AFP označuje za někdejší „zázračné dítě“ evropských konzervativců, na kancléřský post rezignoval v roce 2021 v souvislosti se sérií obvinění. Jiná jeho kauza se týká podezření, že zpronevěřil státní peníze, aby platil za zmanipulované průzkumy a za pro něj příznivé zprávy v médiích.

Kurz z Rakouské lidové strany odešel, opustil i politiku jako takovou a působí jako podnikatel. AFP uvádí, že je jedním ze zakladatelů společnosti Dream zabývající se kyberbezpečností. Zakládal ji společně s někdejším šéfem izraelské NSO Group, která vyvinula kontroverzní sledovací program Pegasus.

Doporučované