Hlavní obsah

Politico: Ruská invaze na Ukrajinu by mohla začít ve středu

Foto: ČTK

Informace, které Američané poskytli spojencům z NATO v pátek, byly prý velmi detailní a podložené mnoha zdroji.

Reklama

12. 2. 2022 12:43
aktualizováno • 12. 2. 2022 14:58

AKTUALIZUJEME. Ruská invaze na Ukrajinu by mohla začít ve středu 16. února.

Článek

Uvedl to ve své zprávě server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy. Spolupracovníci amerického prezidenta Joea Bidena veřejně konkrétní datum potvrdit nechtěli, pouze uvedli, že v rozporu s předchozími veřejnými spekulacemi a očekáváními by invaze mohla začít před před koncem olympijských her v Pekingu 20. února. Moskva popírá, že by měla v plánu na Ukrajinu zaútočit.

Podobně se vyjadřují i některé další zpravodajské servery. The Wall Street Journal napsal, že USA sdělily spojencům, že Rusko by mohlo zaútočit ve středu, i když bezpečnostní poradce Jake Sullivan řekl pouze to, že invaze by mohla začít ještě v době konání zimních olympijských her v Pekingu. Do pátku se mnozí američtí představitelé a externí analytici domnívali, že pokud by ruský prezident Vladimir Putin invazi nařídil, mohl by počkat až po ukončení her z úcty k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Informaci o středě jako možném dni zahájení ruské invaze na Ukrajinu zveřejnil s odvoláním na své zdroje také německý časopis Der Spiegel. Podle něj byly informace, které Američané spojencům z NATO poskytli v pátek, velmi detailní a podložené mnoha zdroji. „Podle znalců je ovšem možné, že USA záměrně vypouštějí informace, aby ruské útočné plány torpédovaly,“ uvedl Der Spiegel.

Podle úředníků a diplomatů, na které se odvolává Politico, Sullivanovy veřejné komentáře jsou rozvážnější než důvěrné informace poskytnuté diplomatům. V nich USA uvádějí příští středu jako možný začátek invaze a varovaly, že předtím nebo ve stejné době se dají očekávat i kybernetické útoky.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes uvedl, že k invazi by mohlo dojít „kdykoliv“. Zdůraznil ale, že Spojené státy nevědí, zda se prezident Vladimir Putin už rozhodl. „Ale víme, že je schopen jednat velice rychle,“ dodal Blinken. Ruská diplomacie odmítá americká varování před možnou invazí jako „hysterii“ a „dezinformace“.

Také Ukrajinci varují před přílišným poplachem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si dnes před novináři postěžoval, že americká varování před nadcházející ruskou invazí vyvolávají paniku, která zemi nepomáhá.

„V informačním prostoru je nyní příliš mnoho informací o velké válce, kterou rozpoutá Rusko. Dokonce se mluví o konkrétním datu,“ řekl Zelenskyj a vybídl novináře, že jestli mají nějakou další stoprocentně věrohodnou informaci, že ruský útok začne 16. února, tak ať se o ni podělí.

„Chápeme veškerá rizika, uvědomujeme si, že tyto hrozby existují,“ ujistil.

Ukrajina jako stát podle prezidenta musí spoléhat sama na sebe, na své vojáky a občany. Zdůraznil, že diplomacie je jediná cesta ke snížení napětí, jakož i osvobození „okupovaných území“, jak ukrajinské úřady označují Ruskem anektovaný Krym a separatisty ovládnutou část Donbasu.

Reklama

Doporučované