Hlavní obsah

Rumunský premiér Ciolacu rezignoval kvůli výsledku prezidentských voleb

Foto: LCV, Shutterstock.com

Rumunský premiér Marcel Ciolacu.

aktualizováno •

Rumunský premiér Marcel Ciolacu rezignoval v reakci na výsledky prvního kola prezidentských voleb. Chce skončit dříve, než by ho nový prezident nahradil.

Článek

Rumunský sociálnědemokratický premiér Marcel Ciolacu oznámil svůj odchod z čela vlády. Důvodem je neúspěch kandidáta vládní koalice Crina Antonesca, který v nedělních prezidentských volbách skončil až na třetím místě, napsaly zahraniční agentury. Dočasným premiérem bude jeden z ministrů, kterého jmenuje úřadující prezident Illie Bolojan.

Pětašedesátiletý Antonescu ve volbách získal 20,07 procenta hlasů, čímž těsně zaostal za nezávislým 55letým Nicušorem Danem, který získal 20,99 procenta hlasů. Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stal 38letý George Simion se 40,96 procenta hlasů, který kandidoval za Svaz pro sjednocení Rumunů (AUR), který média označují za nacionalisticko-populistický.

Občané o nové hlavě státu rozhodnou 18. května ve druhém kole.

„Než aby mě budoucí prezident nahradil, tak jsem se rozhodl odstoupit sám,“ řekl podle agentury AP Ciolacu. „Vzhledem k výsledkům hlasování nemá koalice vytvořená s liberály a stranou rumunských Maďarů v současné podobě již žádnou legitimitu,“ dodal podle agentury AFP.

Ciolacu po vzniku koaliční vlády v prosinci řekl, že jedním z cílů je postavit společného prezidentského kandidáta. Když se Antonescu nedostal do druhého kola, koaliční vláda tím „postrádá jakoukoli důvěryhodnost“, dodala AP. Ciolacovi sociální demokraté (PSD) vystoupí z koalice, čímž bude kabinet podle agentury Reuters vládnout v demisi, než vznikne nová většina.

Úřadujícím premiérem se podle AP stane jeden ze členů kabinetu, kterého do funkce jmenuje předseda Senátu Illie Bolojan, který je od 12. února po odchodu Klause Iohannise i prozatímním prezidentem.

„Ciolacovo rozhodnutí může rozptýlit některé protikoaliční nálady před druhým kolem. Případná jednání o vytvoření nové vlády by ale posílila pocit, že starší politické strany bojují o udržení moci,“ citovala AP rumunského politického konzultanta Cristiana Andreie.

V parlamentních volbách, které se v Rumunsku konaly loni 1. prosince, zvítězila PSD, druhý byl pravicový AUR. Současná proevropská menšinová koaliční vláda složená z PSD, národních liberálů (PNL) a strany rumunských Maďarů (UDMR) vznikla 23. prosince, kdy získala důvěru parlamentu.

AUR se staví proti dalšímu poskytování vojenské pomoci sousední Ukrajině, je kritický vůči Evropské unii a říká, že souzní s hnutím MAGA (Udělejme Ameriku opět skvělou) amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud by se Simion stal prezidentem, mohlo by to podle Reuters přivést Rumunsko do izolace, narušit soukromé investice a destabilizovat východní křídlo Severoatlantické aliance.

Dan, který je momentálně primátorem Bukurešti, se angažuje v hnutích na obrodu metropole a záchranu místních památek.

Prezidentské volby se v Rumunsku opakují, protože ústavní soud loni v prosinci zrušil listopadové první kolo hlasování, v němž překvapivě zvítězil do té doby málo známý krajně pravicový politik Calin Georgescu, označovaný za proruského. Ústavní soud takto rozhodl se zdůvodněním, že Georgescu mohl vyhrát díky ruské vlivové operaci. Opakovaných voleb se účastnit nesměl a nedělní hlasování označil za podvod.

Doporučované