Hlavní obsah

Rusko v Sýrii údajně poprvé střílelo na izraelská letadla raketami S-300

Foto: ID1974, Shutterstock.com

Protiletadlový systém S-300 na cvičení v Moskevské oblasti v červnu 2015.

Reklama

17. 5. 2022 11:40

Izraelský kanál 13 bez uvedení zdroje oznámil, že při pátečním izraelském útoku v syrské provincii Hamá Rusové vypálili na izraelská letadla rakety S-300. Podle televize to může znamenat zásadní obrat ve vztahu Moskvy k Izraeli.

Článek

Ruská armáda v Sýrii poprvé použila své protiletadlové rakety S-300 proti izraelským letadlům. Oznámila to izraelská televize, kanál 13.

Izrael na syrském území útočí na cíle Íránu a jeho libanonského spojence Hizballáhu. Izrael tyto útoky odůvodňuje snahou zamezit Hizballáhu vyzbrojovat se íránskými zbraněmi a přibližovat íránské pozice v Sýrii k izraelské hranici. Rusko, které je spojencem Damašku a má v Sýrii své vojáky, dosud těmto operacím nebránilo.

Při pátečním útoku v Hamá přišlo o život nejméně pět lidí a sedm bylo zraněno. Oběti jsou z jednotky protivzdušné obrany, která na izraelská letadla vypálila několik střel, z nichž žádná stroje nezasáhla.

Kromě této jednotky ale palbu zahájily i baterie S-300 ve chvíli, kdy se izraelské stoje obracely zpět. Podle televize baterie obsluhují ruští vojáci a bez jejich souhlasu nemohou být střely použity. Radiolokátory, které jsou součástí systému, izraelská letadla nezachytily přesně, takže střely Izraelce neohrozily.

Izraelská média uvádějí, že pokud se informace potvrdí, jde pro Izrael o znepokojivý vývoj v Sýrii. Izrael tam od začátku syrské války provedl několik set náletů hlavně na cíle spojené se zbraněmi určenými Íráncům a Hizballáhu.

Izraelská armáda informaci o použití ruského systému nekomentovala a podle televize není zřejmé, zda šlo o jednorázovou operaci, nebo o projev změny ruské pozice vůči Izraeli.

Aniž se zmínil o pátečním incidentu, ministr obrany Benny Ganc v pondělí řekl, že se Izrael nenechá zastrašit. „Stát Izrael bude dál jednat proti jakémukoli nepříteli, který ho ohrožuje, a zabrání, aby se k němu dostávali pokročilé technologie z Iránu, které by ohrožovaly občany Izraele a narušovaly stabilitu celého regionu,“ prohlásil Ganc.

Server The Times of Israel připomíná zhoršení rusko-izraelských vztahů kvůli Ukrajině. Izrael se původně snažil zůstat ke konfliktu nestranný, ale nedávno se začal vyjadřovat kriticky na adresu Ruska, když vycházejí najevo krutosti páchané Rusy na Ukrajině.

K napětí přispěly také antisemitské výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Ten začátkem měsíce v rozhovoru pro italskou zpravodajskou stanici prohlásil, že fakt, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je žid, neznamená, že jeho země není nacistická. Nacistický vůdce Adolf Hitler měl podle něj prý také „židovskou krev“. Izrael výroky ostře kritizoval a omlouval se za ně pak i prezident Vladimir Putin.

Izrael a Rusko před několika lety zavedly telefonickou linku, která má zamezit nechtěným střetům obou armád v Sýrii.

Reklama

Související témata:

Doporučované