Článek
„Loď z ruské stínové flotily, na kterou jsou uvaleny sankce, v Baltském moři podezřelým způsobem manévrovala v blízkosti energetického kabelu mezi Polskem a Švédskem. Poté, co zasáhli polští vojáci, loď odplula do jednoho z ruských přístavů,“ uvedl ve středu polský premiér Donald Tusk.
Rusko bude chránit svou vlastní lodní dopravu všemi dostupnými prostředky v rámci mezinárodního práva a je s to reagovat dostatečně tvrdě, varoval mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Polská společnost PSE po Tuskově vyjádření podle agentury Reuters doplnila, že kabel nebyl narušen a dál dodává elektrickou energii do Švédska.
Rosyjski statek z „floty cieni” objęty sankcjami wykonywał podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją. Po skutecznej interwencji naszego wojska statek odpłynął do jednego z rosyjskich portów. ORP „Heweliusz” płynie na miejsce zdarzenia.
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 21, 2025
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov hovořil v souvislosti s vyjádřením Putinova poradce Nikolaje Patruševa, podotkla ruská agentura TASS. Patrušev nedávno tvrdil, že námořní hrozby ze Západu sílí, ale narazí na „odpovídající a přiměřený odpor“. „Dostupná je široká paleta prostředků. Pochopitelně že v rámci mezinárodního práva,“ reagoval Peskov na žádost o upřesnění, co ruský stát může podniknout na ochranu plavby.
„Jak ukazují poslední události spjaté s pokusem o pirátské napadení jednoho z tankerů, Rusko předvedlo, že je schopno reagovat dostatečně tvrdě,“ dodal mluvčí v souvislosti s předchozím incidentem s Estonskem.
Estonské námořnictvo se v polovině května pokusilo zastavit v estonských vodách loď plující bez vlajky, která zřejmě byla součástí takzvané ruské stínové flotily. Rusko vyslalo bojový letoun, aby tanker doprovodil, čímž narušilo estonský vzdušný prostor, tvrdí estonská média. O několik dní později Rusko v odvetě načas zadrželo řecký ropný tanker, který vyplul z estonského přístavu.
Jako ruská stínová flotila jsou označovány dosluhující tankery, které po moři plují často bez dokladů i pojištění a pro ruský režim jsou důležitým nástrojem při obcházení sankcí. Znamenají riziko pro bezpečnost námořní plavby i životní prostředí. Navíc úřady několika pobaltských zemí podezírají jejich posádky ze sabotáží na kritické podmořské infrastruktuře.
Loni v prosinci Finové zadrželi posádku tankeru Eagle S kvůli podezření, že vlečením kotvy úmyslně poškodila podmořské elektrické vedení Estlink2 a čtyři telekomunikační kabely ležící na dně Baltského moře mezi Estonskem a Finskem.
Napětí v oblasti Baltu stoupá od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Experti nedávné sabotáže proti kritické infrastruktuře pokládají za součást hybridní války Ruska proti Západu.