Hlavní obsah

Rusové chystají na Ukrajině puč, tvrdí prezident Zelenskyj

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Reklama

26. 11. 2021 13:38
aktualizováno • 26. 11. 2021 17:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátečním televizním projevu prohlásil, že má informace o chystaném státním převratu na Ukrajině s ruskou účastí. Kreml jakoukoliv účast na údajném puči popřel.

Článek

K současnému napětí na ukrajinsko-ruské hranici Zelenskyj řekl, že Kyjev je plně připraven na případnou agresi Moskvy.

„Čelíme velkým výzvám nejen ze strany Ruské federace (…), ale i velkým vnitřním výzvám. Obdržel jsem informaci, že v naší zemi dojde k převratu z 1. na 2. prosince,“ citovala Zelenského agentura Reuters. Do příprav puče jsou podle něj zapojeni někteří ruští představitelé a také nejbohatší Ukrajinec a vlivný oligarcha Rinat Achmetov.

Závěr, že ho chtějí svrhnout, Zelenskyj učinil na základě zvukového záznamu rozhovoru, ve kterém údajně plán převratu představitelé Ruska a Ukrajiny projednávají na Ukrajině. Kdo přesně se tohoto rozhovoru zúčastnil a kdo mu poskytl tento zvukový záznam, neupřesnil. Podle prezidenta v rozhovoru zaznělo, že „společnost je připravena“ na převrat a že „Achmetov je připraven zapojit se do výměny současného prezidenta“.

Rusko soustřeďuje svá vojska poblíž ukrajinských hranic. Ukrajina, Spojené státy a NATO proto dávají najevo obavy z možného ruského útoku, což Kreml popírá a naopak varuje před ukrajinskými „provokacemi“. Kyjev v posledních dnech provedl řadu vojenských cvičení.

„Plně kontrolujeme své hranice a jsme plně připraveni na jakoukoli eskalaci,“ řekl Zelenskyj s tím, že důvodem současné válečné rétoriky je především snaha Moskvy zastrašit Kyjev. „Musíme spoléhat na sebe, na naši armádu, která je silná,“ dodal.

Moskva jakýkoliv podíl na přípravách údajného státního převratu na Ukrajině odmítla. „Rusko nemělo v plánu se zapojit. Rusko se do těchto záležitostí nikdy nezapojovalo,“ uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na Zelenského tvrzení.

Informace o jakékoli přípravě ruské agrese vůči Ukrajině znovu odmítla rovněž mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová. „Neexistuje způsob, jak řešit ukrajinskou krizi silou. Jedinou možností je vyjednávání, při kterém si musí obě strany naslouchat a dojít ke vzájemnému porozumění,“ prohlásila mluvčí podle agentury TASS.

Tvrzení Západu o ruské hrozbě označila Zacharovová za provokace s cílem vytvořit napětí a vyvolat v některých částech světa „pobuřující mediální a politické křížové výpravy“. Rusko podle ní dokáže takové provokace odrazit, ať už přijdou z jakéhokoli směru.

Ukrajinský prezident v televizi vystoupil s projevem při příležitosti poloviny svého pětiletého mandátu hlavy státu. Podle svých slov se dosud nerozhodl, zda bude usilovat o druhé funkční období.

Pokud jde o otázku „deoligarchizace“, Ukrajina podle něj stojí na začátku velkého procesu a „velké války“. Uvedl, že velký ukrajinský byznys respektuje, podnikání však nesmí ovlivňovat média ani politiky. Právě bojem proti korupci a zbavením politické moci oligarchů podmiňuje Mezinárodní měnový fond poskytování dalších půjček Ukrajině.

Reklama

Doporučované