Článek
Americká teenagerka Maya Merhigeová odolala během březnového 14hodinového plavání přes Cookův průliv tisícům žahnutí medúz. Ke konci jimi měla pokryté celé tělo, včetně tváře. „Neustále, tak 25krát za minutu, pořád dokola“ odhaduje sedmnáctiletá Kaliforňanka, jak často ji medúzy žahaly, což zhruba odpovídá každému třetímu záběru.
„Už když jsem lezla do vody, říkala jsem si, že mám hrozný strach, nechci vidět medúzy. Takže jsem celou dobu jen psychicky bojovala sama se sebou, abych ten strach nějak překonala,“ řekla nyní více než měsíc po plavbě novinářům Merhigeová. Svým obavám se postavila opakovaně, když plavala v těch nejnáročnějších vodách světa, píše CNN.
Během plavání za ní plula podpůrná loď a každou půlhodinu se zastavilo a dostávala občerstvení. Přeplavání Cookova průlivu mezi Severním a Jižním ostrovem na Novém Zélandu bylo pro ni podle jejích slov zatím nejtěžší plavání. Fyzickou zátěž umocňovalo rozbouřené moře a silné proudy. Druhý den měla problém zvednout ruce nad výšku ramen.
Největší zkouška to pro ni ale byla v psychické odolnosti. Zvlášť, když se zdálo, že břeh se už blíží. Nejlepším řešením pro ni podle jejích slov bylo přestat se zabývat vzdáleností a plavat dál.
Merhigeová zatím absolvovala 10 dálkových plaveb, které měří nejméně 6,2 míle (bezmála 10 km).
S neziskovou organizací Swim Across America (Přeplavat Ameriku) vybrala více než 130 000 dolarů (přes tři miliony korun) na výzkum dětské rakoviny. Myšlenka na ty, kteří žijí s rakovinou, je pro ni motivací během nejnáročnějších hodin ve vodě: „V nemocnici jsou děti, které právě procházejí chemoterapií a ozařováním. Jsou tu lidé, kteří mi fandí. A jsou lidé, kteří si procházejí rakovinou, a pro které to dělám.“
Maya Merhige, 17, Adds Crossing of New Zealand’s Cook Strait - https://t.co/ex4dl4M3vh pic.twitter.com/JRtO7QCTq1
— Swimming World (@SwimmingWorld) March 17, 2025
Sama Merhigeová se v poslední době potýkala se zdravotními problémy, v březnu minulého roku ji při pádu na lyžích praskl nezhoubný nádor na slinivce. To jí způsobilo silné bolesti a byla nutná operace. Dva týdny po ní se vrátila do vody a loni, dva měsíce po léčbě v nemocnici, dokončila přeplavání La Manche.
Překonání Cookova průlivu bylo dalším krokem k jejímu cíli stát se nejmladší osobou, která dokončila Oceans Seven, sérii náročných plaveb na otevřené vodě. Už úspěšně překonala také Molokai kanál na Havaji, kanál Catalina u pobřeží Los Angeles a kanál La Manche mezi Anglií a Francií. Na jejím seznamu zůstávají Severní průliv mezi Irskem a Skotskem, Gibraltarský průliv mezi Španělskem a Marokem a průliv Tsugaru v Japonsku.