Hlavní obsah

„Tato práce je těžká a neúprosná.“ Skotská premiérka Sturgeonová končí

Foto: Profimedia.cz

Premiérka Skotska Nicola Sturgeonová.

Reklama

15. 2. 11:09
aktualizováno • 15. 2. 13:46

Nicola Sturgeonová vedla snahy o uspořádání nového referenda o nezávislosti Skotska. Britský nejvyšší soud to ale v listopadu zablokoval. Politička ale tvrdí, že na její rozhodnutí neměla vliv momentální kritika.

Článek

Nicola Sturgeonová po osmi letech odstupuje z funkce skotské první ministryně. Složí i post předsedkyně Skotské národní strany (SNP). Sturgeonová je nejdéle sloužícím prvním ministrem, jak se post oficiálně jmenuje, v dějinách Skotska. Svůj konec oznámila na narychlo uspořádané tiskové konferenci v Edinburghu.

Zatím není jasné, k jakému datu přesně Sturgeonová z funkce odejde. V úřadu totiž setrvá, dokud se nenajde její nástupce.

„Mé setrvání není správné pro zemi ani stranu“

Sturgeonová zmínila tlaky, které jsou s prací premiérky spojeny, a říká, že je „těžká a někdy neúprosná“. „Dát této práci naprosto všechno je jediný způsob, jak ji dělat,“ domnívá se.

Mluvila také o nedostatku soukromí a řekla, že jít na kávu nebo se setkat s přáteli je ve funkci obtížné. Zmínila se také o „brutalitě“ politikova života. Tvrdí, že odchodem nereaguje na kritiku z posledních týdnů, ale vychází z „z hlubšího a dlouhodobějšího hodnocení“.

Politička prý s tímto rozhodnutím zápasila několik týdnů a musela si odpovědět na dvě otázky: „Je pro mě pokračování ve funkci správné? A co je důležitější, je pokračování ve funkci správné pro zemi, pro mou stranu a pro věc, které jsem zasvětila svůj život?“ Dodala, že odpověď na obě otázky zní ne.

Sturgeonová byla dlouhodobě velice aktivní ve skotském hnutí za nezávislost, které vyvrcholilo referendem v roce 2014. Kampaň byla neúspěšná a 55,3 procenta voličů hlasovalo proti.

V důsledku toho rezignoval tehdejší skotský premiér Alex Salmond a Sturgeonová jej ve funkci nahradila. Do SNP vstoupila již ve svých šestnácti letech. Vystudovala práva na University of Glasgow.

Spory s Londýnem a manželův skandál

Web The Spectator informoval o nedávném průzkumu společnosti Panelbase, podle něhož si konec Sturgeonové přálo 42 procent Skotů. Sondáž vyšla poté, co Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že referendum o nezávislosti Skotska nelze uspořádat bez souhlasu Londýna.

Sturgeonová po tomto rozhodnutí zdůrazňovala, že příští parlamentní volby ve Spojeném království, které se mají v řádném termínu konat v lednu 2025, bude považovat za „de facto“ referendum o nezávislosti Skotska. To se podle britských médií značné části skotské veřejnosti nelíbilo. K rozkolu kvůli tomu došlo i v SNP.

Skotsko se do křížku s britskou vládou v poslední době dostalo také kvůli zákonu o změně pohlaví, který měl snížit věkovou hranici pro získání takzvaného certifikátu o uznání pohlaví z 18 na 16 let a odebral povinnost podstoupit lékařské vyšetření.

Kvůli tomuto zákonu britská vláda poprvé aktivovala takzvaný článek 35 zákona o Skotsku, který jí umožňuje ve výjimečných případech vetovat zákon schválený ve skotském parlamentu Holyroodu. Londýn se obával, že novela je v rozporu s celobritským zákonem o rovnosti. Sturgeonová chtěla veto britské vlády napadnout u soudu.

Kontext

Připomeňte si snahy premiérky Sturgeonové o nezávislost regionu na Velké Británii.

Mimoto skotská policie také vyšetřuje možné zneužití stranických financí, do kterého je podle webu The Times zapleten manžel Sturgeonové, výkonný ředitel SNP Peter Murrell. O případu ale zatím není známo příliš podrobností.

Kdo ji nahradí?

Zatím je příliš brzy na spekulace, kdo Sturgeonovou ve funkci skotského premiéra či premiérky nahradí. Jednou z kandidátek je podle webu The Spectator dosavadní ministryně financí Kate Forbesová. Ta by se v případě vítězství stala nejmladší předsedkyní SNP.

Čelila by však podle webu The Guardian otázkám ohledně svého náboženského přesvědčení. Její přesvědčení coby aktivní členky Svobodné církve Skotska je v rozporu s mnoha klíčovými postoji SNP a skotské vlády v oblasti práv homosexuálů a politiky vůči transsexuálům.

Kromě ní britská média skloňují zejména další dvě jména. Mezi ně patří John Swinney, dosavadní vicepremiér, který je také ministrem pro ekonomickou obnovu po pandemii covidu-19. Podle The Guardianu je Swinney po Sturgeonové nejzkušenějším skotským politikem.

Pozice Skotska ve Velké Británii

„Skotsko je o hodně jiný národ než Anglie,“ říká pro Seznam Zprávy Jan Čulík, který působí na univerzitě ve skotském Glasgow. Přečtěte si rozhovor o vztahu Skotska s Anglií a britskou vládou.

Dalším velkým favoritem bude Angus Robertson, ministr kultury a vnějších vztahů, který je rovněž politickým veteránem.

O jejím nástupci nemají jasno ani Skotové. 69 procent dotázaných si v nedávném průzkumu Panelbase nedokázalo představit žádného politika, který by mohl předsedkyni SNP nahradit.

Od straníků si ale Sturgeonová vysloužila především slova chvály. „Její veřejná služba, osobní odolnost a oddanost Skotsku jsou nepřekonatelné a naší straně sloužila jako nikdo jiný. Jako první ministryně a lídryně SNP pro nás bude obrovskou ztrátou,“ napsal na twitteru její stranický kolega Stewart McDonald.

Britský premiér Rishi Sunak Sturgeonové poděkoval „za dlouholetou službu“. „Budeme i nadále úzce spolupracovat se skotskou vládou na našem společném úsilí o dosažení výsledků pro lidi v celém Skotsku,“ dodal na twitteru.

Reklama

Doporučované