Hlavní obsah

Maďarsko restartuje Visegrád. Kvůli fotce, nebo nové EU?

Záběry, které zveřejnil maďarský premiér Péter Magyar z koordinační schůzky V4 v Bruselu. V úterý hostí premiéry na summitu Maďarsku.Video: facebook.com/peter magyar

Premiéři čtyř středoevropských států se po více než čtyřech letech sejdou v Budapešti. Co se dá od summitu Visegrádské skupiny čekat, rozebírají novináři z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Třetí díl nového projektu VéČtyřka.

Článek

Má to být summit „vzkříšení“.

V úterý odpoledne se na zámku u Budapešti koná schůzka šéfů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Visegrádští premiéři se sejdou poprvé od února 2024.

Impulzem je změna vlády v Maďarsku.

Pro Polsko totiž odpadla „překážka Orbán“, tedy politika někdejšího maďarského premiéra Viktora Orbána vůči Ukrajině a Rusku.

Seznam Zprávy přinášejí další díl nového formátu VéČtyřka, v němž spolu chatují novináři ze zemí Visegrádské skupiny: Maďarska, Česka, Slovenska a Polska.

VéČtyřka

Foto: Seznam Zprávy

VéČtyřka Seznam Zpráv. Nechali jsme spolu ve společném online chatu mluvit novináře ze zemí V4, bez politiků, bez diplomatických frází. O tom, co se v regionu skutečně děje, jak to vidí optikou z Varšavy, Bratislavy, Budapešti i Prahy a co by nemělo uniknout pozornosti regionu.

Do debaty se zapojili:

  • Lukáš Onderčanin, deník SME (Slovensko)
  • Tomasz Waleński, server Wirtualna Polska (Polsko)
  • Lili Takács, server 444.hu (Maďarsko)
  • Filip Harzer, Seznam Zprávy (Česko), editor chatu

Debatujeme bez politiků, bez oficiálních prohlášení, zato přímo z terénu. Tentokrát o tom, co od „maďarského restartu“ V4 očekávat.

Mezi Robertem Ficem a Péterem Magyarem došlo k přestřelkám už před maďarskými volbami.

Magyar dokonce tvrdil, že Orbán nechal v roce 2022 pro Fica na hranicích přistavit auto pro případ jeho útěku. Tehdy hrozilo Ficovi vazební stíhání, nakonec ho ale parlament nevydal.

Další spor vedou politici o zmíněné Benešovy dekrety. Magyar dokonce ve volební kampani vyzval k vyhoštění slovenského velvyslance. Fico zase zákonem o „zákazu zpochybňování poválečné historie“ reagoval na vnitropolitickou debatu o dekretech. Dávno mrtvé právní předpisy totiž slovenské úřady dál používají pro vyvlastňování maďarského majetku na Slovensku.

Oživení Visegrádské skupiny sliboval v kampani i Péter Magyar. Po volbách rychle urovnal maďarské vztahy s Polskem. Záhy po jmenování premiérem vyrazil do Varšavy, Gdaňsku i Krakova.

Sám má přitom s V4 velké plány. Na svých cestách po Evropě opakuje, že chce Visegrád rozšířit. Zmiňuje Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Rumunsko, země západního Balkánu a také skandinávské státy. Nedávno v Berlíně dodal jako adepta na vstup do V4 i Německo.

Jak má taková široká platforma vypadat, není jasné. Podobných regionálních platforem už existuje celá řada, například Trojmoří, Bukurešťská devítka, Slavkovský formát a Středoevropská pětka. A hlavně: Evropská unie.

Zatímco v Maďarsku, ale i v Česku a na Slovensku přitahuje téma Visegrádské skupiny pozornost, v Polsku stojí na okraji zájmu. Tamní politika teď žije spory Varšavy s Kyjevem a aférou ve zdravotnictví.

Maďarský premiér Péter Magyar v úterý dopoledne v projevu v parlamentu připustil, že mezi státy střední Evropy existují historické křivdy, spory i silné národní zájmy. Přesto podle něj spolupráce nikdy nestála na úplné shodě, ale na společné zkušenosti a geografické blízkosti.

V projevu, který nazval „Budoucnost střední Evropy“, citoval esej Milana Kundery Unesený Západ a mluvil o společném osudu zemí regionu.

Summit V4 v Gödöllő u Budapešti označil premiér za příležitost obnovit politickou důvěru mezi zeměmi V4. Pár hodin před summitem mluvil o společných energetických projektech, severojižních dopravních koridorech, spolupráci univerzit ve výzkumu a inovacích i o posílení konkurenceschopnosti regionu.

Visegrádskou spolupráci podle něj přivedla na dno politika bývalé vlády Viktora Orbána. V projevu citoval i polského premiéra Donalda Tuska a jeho nedávný výrok: „Visegrádská čtyřka je zpět.“

Doporučované