Článek
Razie policie a speciálních jednotek LKA proběhla v několika bytech v Drážďanech a nedalekém Heidenau. Policie informovala o zásahu ve středu ráno na Twitteru. Důvodem byly výhrůžky saskému premiérovi Michaelu Kretschmerovi v komunikační platformě Telegram. Podle saského ministra vnitra Rolanda Wöllera z CDU se do středečních domovních prohlídek zapojilo 140 policistů.
Policejní zásah týden po pořadu ZDF
Premiéru Kretschmerovi vyhrožovali podle policie smrtí mimo jiné kvůli debatě o zavedení povinného očkování proti nemoci covid-19. O případu minulý týden v úterý informovala veřejnoprávní televize ZDF v investigativním magazínu Frontal.
O plánech na vraždu Kretschmera a dalších členů saské vlády se diskutovalo v chatovací skupině s názvem Dresden Offlinevernetzung (Offlinové spojení Drážďany) a také na zaznamenaných schůzkách, které se konaly v okolí Drážďan, píše server MDR.
Administrátor skupiny, jenž vystupoval pod jménem Daniel, mimo jiné poznamenal, že disponuje zbraněmi. Podle informací, které se objevily v německých médiích, šlo o kuše a střelnou zbraň s ostrými náboji.
Policie nyní uvedla, že se po první domovní prohlídce podezření potvrdilo. Případ vyšetřují policisté s odborností na pravicový extremismus.
Michael Kretschmer
Saským premiérem je Michael Kretschmer z CDU od prosince 2017.
Vládní koalici v Sasku tvoří CDU, Zelení a SPD, ale nejpopulárnější stranou je ve spolkové zemi populistická Alternativa pro Německo (AfD). Ta se letos v září ve volbách do Spolkového sněmu stala v Sasku nejúspěšnější stranou. Na zemské i spolkové úrovni zůstává AfD v opozici.
Saský premiér Michael Kretschmer z CDU.
Radikalizace protestů
Němečtí experti i politici v posledních týdnech upozorňují, že se protesty proti koronavirovým opatřením a povinnému očkování radikalizují.
Odpůrci vakcinace proti covidu vytvářejí vlastní „paralelní svět“, jehož součástí jsou portály s nabídkami práce nebo škol. Tématu se navíc podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové aktivně chopila krajní pravice, která využívá únavu lidí pro své vlastní účely.
První dny Scholzovy vlády: radikalizace antivaxerů a účet za válku
Ministryně tento týden varovala před radikalizací popíračů pandemie. Na Faeserovou se minulý týden obrátila také saská vláda. Kretschmerův kabinet chce, aby nový spolková vláda z boje proti radikalizaci protestů udělala celonárodní prioritu.
Radikálové i pravicoví extremisté používají pro komunikaci právě zmíněnou platformu Telegram, jež v Německu dosud nespadá pod zákony o regulaci sociálních sítí. Nová vláda chce pravidla změnit.
S pochodněmi před domem ministryně
Michael Kretschmer čelí výhrůžkám spjatým s pandemií koronaviru opakovaně. Po medializaci aktuálního případu uvedl, že se nenechá zastrašit.
Odpůrcům epidemických omezení čelila nedávno i saská ministryně vnitra Petra Köppingová z SPD, když přímo před její dům přišlo večer několik desítek lidí s pochodněmi.
Protesty proti omezením se v posledních dnech konaly v řadě měst, zejména na východě Německa. Demonstrace zesílily po oznámení plánu nové vládní koalice na zavedení povinného očkování. Právě v regionech na východě Německa je proočkovanost nejnižší. Zatímco v Německu je v průměru naočkovaných bezmála 70 procent, v Sasku je to pouze 59 procent obyvatel.