Článek
Ukrajinské letectvo ztratilo v noci na pátek třetí stíhačku americké výroby F-16.
Pilot podle velitelství vzdušných sil zasáhl několik ruských cílů, ale v půl čtvrté ráno se musel katapultovat. Dopadl na území pod ukrajinskou kontrolou a je v pořádku, uvedlo velitelství na sociální síti Telegram.
Deník Ukrajinska Pravda napsal, že pilot navedl stroj nad neobydlenou oblast, než se katapultoval, a že příčinou ztráty stroje není takzvaná friendly fire, tedy že stíhačku nezasáhla omylem ukrajinská protivzdušná obrana.
Předchozí dva případy znamenaly pro pilota smrt. Letos 12. dubna zahynul při bojovém nasazení šestadvacetiletý Pavlo Ivanov, který posmrtně obdržel vyznamenání Hrdina Ukrajiny.
Loni 26. srpna přišel ve zříceném stroji F-16 o život Oleksij Mes. Ten vzlétl na misi v době ruského vzdušného úderu, ale nepřátelská raketa nebo dron ho nezasáhly. Na ukrajinských sociálních sítích se spekuluje o tom, že se mu nepovedl složitý manévr a zřítil se.
Tajností kolem F-16
Ukrajinská armáda udržuje řadu informací kolem stíhaček F-16 v tajnosti. Nasazovány jsou ale údajně každý den – ať už do útoků na ruské pozemní cíle, nebo na obranu proti ruským vzdušným úderům.
Velitel amerických sil v Evropě generál Christopher Cavali při slyšení v Senátu prohlásil, že při obraně před ruskými raketovými útoky hrají F-16 klíčovou roli. „Odvrátily mnoho útoků. Dobrá zpráva je, že další stroje jsou na cestě na Ukrajinu a že pokračuje zácvik ukrajinských pilotů,“ pravil.
Bývalý ukrajinský armádní pilot a nyní vojenský analytik Oleksandr Melnyk nedávno Seznam Zprávám řekl, že přílišná publicita kolem F-16 škodí.
„Postupně se učíme, že některé informace se nesmějí dostat ven. Víme, že Rusové vypsali pro své vojáky speciální odměny za zničení letadel F-16 i francouzských Mirage. Snaží se je odhalit a zneškodnit už na zemi. Ale obecně mohu říci, že F-16 jsou účinné při obraně proti ruským raketám a také několikrát zasáhly cíle v Rusku, například ruské systémy protivzdušné obrany,“ uvedl Melnyk v rozhovoru.
Není známo, kolika stíhačkami F-16 Kyjev aktuálně disponuje. Pravděpodobně jde o nižší desítky kusů, dodaných hlavně Nizozemskem a Dánskem.
Další by měly Ukrajině předat Belgie a Norsko. Neví se ani, kde Ukrajinci stroje nechávají, aby se vyhnuli možným ruským náletům na letiště. Spekulovalo se o tom, že se dohodly s Rumunskem a stroje tak stojí někde na rumunské základně. Zároveň se ukrajinští piloti na F-16 cvičí v Rumunsku.
Bývalý náčelník generálního štábu německé armády Nico Lange tvrdí, že Ukrajinci téměř jistě používají i makety těchto letadel, aby odlákali pozornost Rusů od skutečných míst, kde stroje stojí.
„Ukrajinská armáda nemá dost munice pro protivzdušnou obranu, takže je pravděpodobně nucena přemisťovat drahocenná letadla po různých letištích,“ soudí analytik Justin Bronk z britského Royal United Service Institute (RUSI).
Monitorovací skupina Oryx, která sleduje situaci na ukrajinském bojišti, eviduje od začátku plošné ruské invaze v únoru 2022 stovky sestřelených letounů a helikoptér. Rusko podle Oryx ztratilo více než tři stovky strojů, Ukrajina přes 180.