Hlavní obsah

V Rusku zadrželi miliardáře, kterému chce stát zabavit zlaté doly

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Konstantin Strukov, majitel společnosti těžící zlato, chtěl v sobotu odcestovat z Ruska do Turecka, a to i přes zákaz. Majetek podnikatele se generální prokuratura snaží zabavit ve prospěch státu. Úředníci odebrali Strukovovi pas.

Článek

Ruské úřady zadržely při pokusu odletět ze země podnikatele Konstantina Strukova, hlavního majitele společnosti Južuralzoloto, těžící zlato na Uralu, informoval v sobotu na svém webu list Kommersant. Strukovův majetek se generální prokuratura snaží zabavit ve prospěch státu. V rámci této žaloby soud zakázal podnikateli a členům jeho rodiny vycestovat z Ruska.

Nehledě na zákaz se Strukov v sobotu chystal odletět z Jekatěrinburgu do Turecka v soukromém letadle Bombardier za 50 milionů dolarů (asi jedné miliardy Kč). Letadlo už bylo připravené odstartovat, ale úřady mu na poslední chvíli zakázaly vzlétnout.

Letadlo podle Kommersantu úřady již dříve zabavily. Na palubě stroje pak soudní úředníci odebrali Strukovovi cestovní pas, jehož platnost ministerstvo vnitra mezitím zrušilo.

Před třemi dny agenti tajné služby FSB a kriminalisté prohledávali kanceláře Strukovových společností v rámci vyšetřování případů porušení ochrany životního prostředí a pravidel bezpečnosti v průmyslových zařízeních. Strukov, který je místopředsedou regionálního sněmu v Čeljabinské oblasti, tehdy prohlašoval, že se nehodlá skrývat.

Strukov podle úřadů převedl svůj majetek, včetně zlatých a uhelných dolů, na členy rodiny, kterým pomohl získat cizí občanství. Příjmy z majetku tak plynou do „nikoliv přátelských zemí“, poznamenal Kommersant a připomněl, že například dcera Alexandra má švýcarské občanství a v Rusku nežije.

Strukov podle dostupných údajů od roku 2011 figuruje na seznamu 200 největších boháčů v Rusku. Svého času byl také označen za nejbohatšího státního úředníka. Ukrajina na něj v roce 2022 uvalila sankce jako na jednoho z největších sponzorů vládnoucí strany Jednotné Rusko, později Strukova a jeho firmy dala na „černou listinu“ také Británie.

Související témata:

Doporučované