Článek
Ukrajinská armáda dál zdokonaluje své námořní drony a rozšiřuje jejich bojové schopnosti. Nejnověji je zkombinovala s bombardovacími bezpilotními letouny, které následně zaútočily na vysoce ceněný ruský radarový systém Nebo-M na okupovaném Krymu. Informovaly o tom servery Kyiv Post nebo odborný portál Maritime Executive.
Podle ukrajinského ministerstva obrany šlo o „brilantní, vysoce přesnou speciální operaci“. Útok z noci z 1. na 2. července byl podle dostupných informací zaměřen na tři klíčové komponenty ruského radaru a měl být úspěšný, upřesňuje web The War Zone.
Na úvodním videu je vidět, jak z přídě bezpilotního námořního plavidla startují bombardovací drony a svrhávají munici na ruské cíle na pobřeží Krymu. Autenticitu záběrů ani tvrzení Kyjeva však zatím nelze nezávisle ověřit.
Nová taktika
Akce znovu ukazuje, proč Ukrajina i bez silného loďstva dokáže v Černém moři efektivně čelit ruské dominanci.
Nový typ útoku podle všeho není ojedinělý – minulý čtvrtek údajně během dronového útoku na černomořský přístav Novorossijsk přišlo Rusko o stíhačku Su-30. Informaci přinesli ruští vojenští blogeři, na něž se odkazuje ruská redakce BBC. Podle ukrajinské vojenské rozvědky HUR byl útok veden z bezposádkového člunu Magura. Ani v tomto případě ale zatím neexistuje nezávislé potvrzení.
Zatímco dříve Ukrajina nasazovala námořní drony v roli „sebevražedných“ prostředků, nyní je přetváří v opakovaně použitelné bojové platformy. Fungují jako mobilní základny pro vypouštění dalších dronů a umožňují zasáhnout více cílů při jednom výpadu, a to na větší vzdálenost, než jakou zvládnou klasické FPV drony.
Nové bezpilotní letouny unesou těžší hlavice, mají delší dolet a lze je navádět přesněji – bez nutnosti střemhlavého útoku. Navíc umožňují zasáhnout více cílů z jedné mise.
Rusové si nové hrozby všímají
Ruská strana novou hrozbu zaznamenala. Prokremelský telegramový kanál Two Majors uvedl, že jeden z mořských dronů se nepozorovaně přiblížil k západnímu pobřeží Krymu a vypustil několik bezpilotních letounů, které následně zaútočily na ruské pozice.
„Nepřítel nasadil drony se systémem shozu, čímž dosáhl více úderů z každého stroje,“ uvedl kanál.
Podle Two Majors ruská armáda jeden z těchto dronů později zničila, nepředložil ovšem jakékoli vizuální důkazy. Incident byl nicméně využit jako argument pro posílení ruské obrany na Krymu.
Ukrajinská bezpilotní flotila se od počátečních útoků výrazně rozvinula. Jak už dříve upozornil The War Zone i analytik námořních systémů H. I. Sutton, některé ukrajinské námořní drony jsou dnes vybaveny raketami vzduch–vzduch typu AA-11 Archer (R-73).
V květnu ukrajinská vojenská rozvědka oznámila, že bezpilotní člun Magura V7 sestřelil dvě ruské stíhačky Su-30 nad Černým mořem. Použity přitom měly být moderní infračerveně naváděné střely AIM-9X Sidewinder.
Nešlo o první případ nasazení těchto střel z moře. Už v prosinci 2024 měla rozvědka pomocí starší verze Magury V5 a rakety R-73 zasáhnout ruský vrtulník Mi-8 Hip.