Hlavní obsah

Výrobce dronu Bayraktar má zakázky na tři roky dopředu

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 8. 2022 8:16

Turecká firma Baykar chce zvýšit svou výrobní kapacitu. Doufá, že toho dosáhne díky závodu na Ukrajině, kde má v plánu montovat bezpilotní letouny TB2 a Akinci a také stíhačky Kizilelma.

Článek

Turecká společnost Baykar, která dodává Ukrajině bezpilotní letouny Bayraktar má nyní výrobní kapacitu 20 dronů měsíčně a nevyřízené objednávky na tři roky dopředu. S odvoláním na výrobce o tom informovala agentura Bloomberg.

„Bezpilotní letouny TB2 a Akinci vyrábíme sériově, po obou je poptávka,“ uvedl v rozhovoru s ukrajinskou nadací Come Back Alive šéf společnosti Haluk Bayraktar. „Pro Bayraktar TB2 máme smlouvy na vývoz s 22 různými zeměmi,“ dodal. Firmu vede se svým bratrem Selçukem Bayraktarem, manželem nejmladší dcery tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Druhý z bratrů je v podniku technickým ředitelem.

Společnost rovněž pracuje na projektu bezpilotní stíhačky s názvem Bayraktar Kizilelma a chce zvýšit svou výrobní kapacitu. Doufá, že toho dosáhne díky závodu na Ukrajině, kde má v plánu montovat bezpilotní letouny TB2 a Akinci a také stíhačky Kizilelma.

Další drony Bayraktar má přislíbené i Ukrajina

„Je to neuvěřitelné, ale Turecko právě odsouhlasilo, že dodá Bayraktar, na který Litva vybrala peníze, zdarma,“ napsal na Twitter litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas před časem.

Výstavba výzkumného zařízení a moderního závodu na Ukrajině podle Haluka Bayraktara již probíhá. „Ukrajinu vnímáme jako strategického partnera. Chceme také z Ukrajiny udělat výrobní základnu,“ konstatoval. Ukrajinský velvyslanec v Turecku v nedávnem rozhovoru s listem RBC uvedl, že výroba na Ukrajině by mohla začít koncem roku 2023.

Kyjev od ruské invaze obdržel 50 dronů TB2, uvedl v červnu ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Turecko oficiální vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské invazi, neoznámilo. Dříve ale firma Baykar přislíbila, že Ukrajině několik svých dronů věnuje. Agentura AFP napsala, že podobné gesto se nejspíše neobešlo bez souhlasu tureckého prezidenta.

Turecko, členská země NATO, se snaží vystupovat jako neutrální prostředník mezi Ukrajinou a Ruskem a minulý měsíc pomohlo dojednat dohodu o vývozu obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů. Na začátku srpna se Erdogan vydal do Ruska, kde jednal se svým protějškem Vladimirem Putinem o ekonomické spolupráci a dohodl se s ním, že Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech.

Reklama

Doporučované