Hlavní obsah

Zaklínají se slovem smrt. Západ už je přestává brát jen jako druhotnou hrozbu

Foto: Profimedia.cz

Nákladní loď Eternity C plavící se pod liberijskou vlajkou se potápí po útoku jemenských Húthíů.

„Húthíové se pro Írán stali nejdůležitějším a nejodolnějším spojencem,“ říká blízkovýchodní analytik a odborník na jemenské povstalce Ibrahim Jalal. USA podle něj delegují vyřešení této hrozby na Izrael.

Článek

Existují signály o tom, že Írán požádal své spojence v regionu, aby se přímo nezapojovali do odvetného útoku na Izrael, řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy analytik Ibrahim Jalal. Íránská odveta za údery proti jeho jadernému a raketovému programu byla vyvážená a Teherán se chtěl vyhnout další eskalaci, protože by se tamní režim mohl zhroutit, myslí si expert.

„Íránci chtěli Húthíe izolovat od následků konfliktu, aby zůstali k dispozici pro možné ohrožování mezinárodní námořní dopravy,“ vysvětluje další pozadí války mezi Íránem a Izraelem odborník z analytické společnosti Horizon Insights.

Húthíové jsou rebelská skupina s podporou Íránu, která už roky kontroluje část Jemenu. Pravidelně útočí na lodě v úžině Bab-al-Mandab mezi Rudým mořem a Indickým oceánem, což je klíčová námořní tepna.

Jalal v rozhovoru mluví také o ideologii Húthíů: „První slovo jejich sloganů je slovo smrt. A to je opak toho, co v životě chce jakákoliv rozumná bytost. Ty slogany mohou mířit na kohokoliv, i na lidi v jejich zemi. Začíná to slovem smrt, pak to upřesňuje smrt Izraeli, smrt Americe. A tváří se jako vítězství islámu, ale takový islám vůbec není. Jejich druh islámu je takový, jenž považuje lidi, kteří nenásledují jejich vlastní výklad víry, za nevěřící, podobně jako to dělal Islámský stát.“

Jemenským Húthíům se v minulém týdnu podařilo potopit hned dvě nákladní lodě. Znamená to tedy, že je americké a izraelské letecké útoky nijak nezastrašily?

Ano, Húthíe neodradila ani americká kampaň, ani útoky Izraele, v žádném případě. Ve skutečnosti jim to dodalo odvahu, zejména po 51denní americké kampani, která skončila velmi křehkým příměřím podepsaným mezi Húthíi a USA a zprostředkovaným Ománem.

Ukazuje to mnoho věcí. Zaprvé to, že Húthíové mohou i nadále sloužit íránským zájmům a že Írán i nadále disponuje silou, která může destabilizovat námořní obchod a bezpečnost na moři.

Kdo jsou Húthíové

  • Húthíové nebo také Ansar Alláh (Zastánci Alláha) jsou náboženští ozbrojenci usazení v severním Jemenu.
  • Húthíové vyznávají šíitský islám, který je příbuzný s tím, jenž se praktikuje v Íránu.
  • Jako jedna z válčících stran v dlouholetém konfliktu ovládli hlavní město Saná a většinu severu země, kde žije asi 70 procent obyvatel Jemenu. Na územích, která ovládají, zlikvidovali opozici, lidskoprávní organizace je viní z věznění aktivistů a novinářů. OSN pak z válečných zločinů a využívání dětských vojáků.
  • V roce 2000, během druhé palestinské intifády, pronesl vůdce skupiny heslo, které dosud Húthíové skandují na svých demonstracích: „Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, proklínejte Židy, vítězství islámu.“

Zadruhé to potvrzuje pozici Húthíů mezi íránskými spojenci a osou odporu, navzdory zjevným neúspěchům, které vidíme v Libanonu, Sýrii a samotném Íránu.

A zatřetí, Húthíové se také pokoušeli odvrátit místní odpor na pozadí rostoucí nespokojenosti veřejnosti. Souvisí zejména s incidentem, při kterém zabili náboženského vůdce Sáliha Hantuse a vybombardovali jeho dům.

Očekáváte v blízké budoucnosti další eskalaci?

Pokud jde o jejich útoky a další špinavosti, prostředí se vyvíjí a řada regionálních faktorů se vzájemně ovlivňuje. Prvním je jednání o deeskalaci nebo dalším příměří v Gaze, což je pro Húthíe další pokus o politické vítězství – oni své útoky rámují jako solidaritu s Gazou. V posledních dnech se očekávaly zprávy o možné dohodě zprostředkované Katarem a dalšími partnery – i proto zaútočili a snažili se u veřejnosti potvrdit narativ, podle něhož donutí právě oni Izrael k ústupkům.

Dalším faktorem byla jednání mezi Íránem a Spojenými státy o jaderném programu – Íránci se jednáním snažili rozbít americko-izraelský model rychlé reakce a získat čas, protože zůstávají slabí a křehcí vůči ostatním mezinárodním aktérům.

Tyto události spíš naznačují taktickou než eskalační trajektorii, i když mezinárodní reakce někdy přicházejí rychle. Když americký prezident Donald Trump zahájil v březnu ofenzivu, bylo to právě v čase, kdy Húthíové hrozili dalšími útoky. Chtěl jim dát lekci, byl to jakýsi výukový model. Všechny tyto kalkulace teď ovlivňují to, jak Húthíové přemýšlejí o šíření svého vlivu za hranice, zejména do Afrického rohu.

Kdo je Ibrahim Jalal

Foto: Archiv Ibrahima Jalala

Ibrahim Jalal.

  • Ibrahim Jalal působí v konzultantské společnosti Horizon Insights, která se specializuje na geopolitická rizika, regionální bezpečnost v Perském zálivu a Jemenu, vládnutí v konfliktech postižených oblastech a na poválečnou obnovu.
  • Dříve pracoval v Malcolm H. Kerr Carnegie Middle East Center, kde se specializoval na námořní bezpečnost a bezpečnostní a obrannou politiku. Soustředí se zejména na regionální sítě Húthíů na Blízkém východě a v Africkém rohu, jakož i na námořní bezpečnost v Rudém moři a Adenském zálivu.
  • Jeho analýzy byly prezentovány v organizacích, jako je Peace Research Institute Oslo, Middle East Institute a Gulf International Forum. Bývá citován na CNN, BBC, France 24 či Al-Džazíře.

Húthíové jsou považováni za spojence, pomocí nichž Írán prosazuje svoji politiku. Jak moc pocítili následky krátké války mezi Íránem a Izraelem?

Velký vliv na ně mají velitelé Íránských revolučních gard, dostává se jim přímé podpory od poradců, vojenských expertů a logistiků, kteří nejsou přítomni v Jemenu ani v Africkém rohu. Někteří z nich přímo řídí jednotku 190, která zajišťuje zahraniční logistiku a transfer technologií k zahraničním partnerům.

Vždy ale jde o úroveň vlivu, který Írán na své proxy síly má. Nemyslím, že by všechny tyto síly spadaly do jedné linie a daly by se označovat za íránské loutky, dá se mluvit i o určité autonomii. Sbližujete se s těmito partnery a zjišťujete, jak to zapadá do strategického cíle, který sledujete, ale zároveň chcete získat i něco pro sebe. Pokud se nepřepočítáte a nestanete se opravdu loutkami, nemusíte nutně prohrát.

Zkusím odpovědět ještě jinak – viděli jsme, že íránský režim je stále více v izolaci. Izraelskému útoku čelil zcela sám, navzdory tomu, že je jeho obranná politika závislá na předsunutých silách, jako jsou šíitské milice v Iráku, Húthíové v Jemenu nebo Hizballáh v Libanonu. Nikdo z nich se ale neodvážil vstoupit do přímé íránské odvety.

Jedním z důvodů je to, že íránská reakce byla vyvážená – nebyla navržena tak, aby způsobila Izraeli a Spojeným státům těžké ztráty na životech. Írán se chtěl vyhnout další eskalaci. Existují i signály svědčící o tom, že Írán vyslal milicím v Iráku a Húthíům vzkaz, aby se do odvety nezapojovali. Nestál o rozšíření bitevního pole, protože režim byl na pokraji zhroucení.

Z jedné z potopených lodí mají nyní Húthíové několik rukojmích. Dá se očekávat, že je použijí jako páku při vyjednávání se Západem?

Samozřejmě. A není to poprvé, kdy berou rukojmí. Udělali to už v případě lodi Galaxy Leader v listopadu 2023 a drželi je 14 nebo 15 měsíců. Když je pak propouštěli, snažili se využít příměří, aby si zachránili tvář. Dokonce jim udělili ocenění za to, že byli uneseni a prokázali odolnost, což je paradox. Unést někoho na více než 14 měsíců, oddělit ho od jeho blízkých, rodiny, přátel v zeměpisné oblasti, která jim třeba nesvědčí, a pak jim na konci dát certifikát jako ocenění jejich trpělivosti a odolnosti? To je tristní.

Rukojmí mohou využít při vyjednávání s různými mezinárodními hráči, kdo se ale o ně vlastně bude starat kromě jejich rodných zemí? A pokud by se tyto státy staraly, často by hledaly nějakou střední cestu, jež zahrnuje i požadavky na výkupné.

Při pohledu na to, jak dlouho drželi Húthíové posádku Galaxy, si myslím, že to může trvat také dlouho. Zvláště v případě, že těmi rukojmími nebudou Američané nebo Britové. Obecně to pak vysílá špatné signály o svobodě plavby v Adenském zálivu. Mezinárodní společenství – tedy především USA, Velká Británie a Evropská unie – nedokázalo přiměřeně rychle řešit hrozby pro regionální bezpečnost v námořní oblasti.

Jaká je vůbec ideologie Húthíů? Jsou opravdu oddáni myšlence zničení Izraele, jak se tvrdí?

První slovo jejich sloganů je slovo smrt. A to je opak toho, co v životě chce jakákoliv rozumná bytost. Ty slogany mohou mířit na kohokoliv, i na lidi v jejich zemi. Tato ideologická indoktrinace se projevuje v antisemitském teroristickém režimu, může být cílena na Židy obecně, ne nutně na Izrael nebo USA.

Začíná to slovem smrt, pak to upřesňuje smrt Izraeli, smrt Americe. A tváří se jako vítězství islámu, ale takový islám vůbec není. Jejich druh islámu je takový, jenž považuje lidi, kteří nenásledují jejich vlastní výklad víry, za nevěřící, podobně jako to dělal Islámský stát. Nevěřícími tak klidně mohou být i Jemenci, Arabové.

Světový řád vnímají jako imperiální, pro ně příliš liberální a založený na útlaku muslimů. Proto mají z jejich pohledu povinnost se bránit. A nejen sebe, ale i celou islámskou ummu (obec), což je v souladu s výkladem Islámského státu i al-Káidy. Politické násilí pak vnímají jako přirozený nástroj boje.

Hamás a Hizballáh byly v posledních měsících výrazně oslabeny, Írán má ale stále k dispozici irácké milice a Húthíe. Jsou právě Húthíové pro Teherán teď tou nejdůležitější spojeneckou silou?

Ano, Húthíové se stali nejdůležitějším a nejodolnějším spojencem. To, že Íránci nechtěli, aby se zapojili do odvety proti Izraeli, souvisí s tím, že je chtěli izolovat od následků konfliktu, aby zůstali k dispozici pro možné ohrožování mezinárodní námořní dopravy.

Irácké paramilitární síly a Hizballáh jsou navíc v odlišné situaci doma, kde se mohou ocitat pod tlakem. V Libanonu máte ve vládě čerstvou krev, která tu nebyla posledních 40 let, panuje tam naděje a Hizballáh je oslabený. V Iráku jsou pak tlaky na začlenění šíitských milicí do státních bezpečnostních složek.

Z izraelských a amerických útoků vyšli víceméně nepoškození, i oni ale budou muset hledět na své přežití, protože izraelská armáda i Benjamin Netanjahu řekli, že se s nimi v určitém okamžiku také vypořádají. Zatím se ale soustředí na geograficky bližší hrozby. A Američané nechtějí jít přímo sami do války, tak ten problém delegují na Netanjahua a sami poskytnou jen zpravodajskou a logistickou pomoc. Húthíové byli dlouhodobě vnímáni jako druhořadá hrozba, to se ale může změnit. Už na sebe upozornili.

Doporučované