Hlavní obsah

Západ Německa sužují povodně. Na Rýnu chtějí zastavit lodní dopravu

Západ Německa ohrožují povodně, hladina Rýna rychle stoupá (Video: AP)

 

Reklama

6. 1. 2018 17:25

Dopoledne dosahovala hladina Rýna v Kolíně 7,95 metru, dosažení kritické výše pro lodní dopravu 8,30 metru se čeká v sobotu večer. Osobní a těžce naložená plavidla už byla navedena do ochranných přístavů, kromě toho platí omezení rychlosti plavby.

Článek

Lokální záplavy způsobené vydatným deštěm a táním sněhu ve vyšších polohách nadále ohrožují obyvatele některých oblastí západního a jižního Německa. Kritická je podle agentury DPA situace na řece Mosele a podél toku Dunaje v jižním Bavorsku, rychleji, než se očekávalo, stoupá hladina Rýna. Ještě dnes plánuje krizový štáb v Kolíně nad Rýnem zastavit lodní dopravu.

„Hladina Rýna se zvyšuje o tři centimetry za hodinu, poněkud rychleji, než se čekalo,“ řekl agentuře DPA šéf povodňové centrály Henning Werker. Dopoledne dosahovala hladina Rýna v Kolíně 7,95 metru, takže dosažení kritické výše pro lodní dopravu 8,30 metru se čeká v sobotu večer.

Osobní a těžce naložená plavidla už byla navedena do ochranných přístavů, kromě toho platí omezení rychlosti plavby.

Podle mluvčí povodňového centra v Trevíru (Trier) bude i řeka Mosela na svém horním toku během obou víkendových dnů stále stoupat. Nejvyšší hranice dosáhne podle očekávání v noci na pondělí.

V Bavorsku se na řadě toků situace zmírnila, v Kelheimu ale Dunaj dosáhl v noci na dnešek druhého nejvyššího stupně povodňové aktivity. Zaplaveny byly jednotlivé pozemky a domy.

Povodňová vlna i nadále postupuje na řece Mohanu směrem k Rýnu. Lodní doprava tu byla zastavena už v pátek.

V Alpách platí vysoké stupně lavinového nebezpečí

V rakouských Alpách znovu zabíjela lavina. Obětí se stali dva mladí němečtí lyžaři, které zasypala v pátek v Tyrolsku. Záchranáři našli tělo jednoho z nich o pár hodin později, nemohli mu už ale pomoci. Druhého zasypaného lokalizovali podle agentury APA dnes pod zhruba metrovou vrstvou sněhu.

Ve čtvrtek v tyrolských Alpách zahynul 43letý Čech. Lavina ho zasypala v oblasti Velilltal, která je součástí lyžařské oblasti Ischgl.

Ve značné části Alp bylo v posledních dnech po vydatných sněhových srážkách vyhlášeno zvýšené lavinové nebezpečí. V Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii platí nyní vysoké stupně takového nebezpečí. Uzavřeno proto bylo mnoho silnic.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované