Hlavní obsah

Zastavili ho kvůli rychlosti, nakonec dostal od policisty pěstí

Záhady Josefa Klímy: Pražského advokáta zastavili kvůli rychlosti, nakonec dostal od policisty pěstí. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

25. 5. 9:50

Jen těžko uvěřitelné setkání s dopravní policií absolvoval loni 20. prosince pražský advokát, když ráno po deváté hodině vyrazil z Prahy na Hradec Králové. Setkání, které zdokumentovala policejní kamera.

Článek

„Předjela mě řada daleko rychlejších aut, ale přesto až další, neoznačené, rozsvítilo policejní signál, kterým mi naznačovalo, abych jel za ním. Na parkovišti u KFC mi dali dýchnout s negativním výsledkem a oznámili mi, že jsem překročil rychlost.“

Miloš Profous odmítl podepsat záznam, který policisté sepsali, a jeho tvrzení, že rychlost nepřekročil, podpořila i skutečnost, že záznam z policejní kamery se projevil jako nedostatečný, a žádná pokuta mu udělena nebyla.

Pak ale dvoučlenná policejní hlídka, muž a žena, začala dělat něco, čemu nerozuměl.

„Vytáhli fotoaparát, začali obcházet auto a fotili si vůz i mě, jak sedím v autě. Zakrýval jsem si tvář, protože to, co prováděli, nemá žádnou oporu v zákoně o policii. Policista ale otevřel dvířka, začal mi ruku odtahovat z tváře pryč, dál se mě snažil fotit.“

Celou akci zachytila kamera na zadní části policejního vozu. Začala strkanice mezi policistou, který stál s fotoaparátem v otevřených dvířkách právníkova vozu, a právníkem, který seděl na místě řidiče. Konflikt nakonec vyvrcholil tím, že mu policista dal ránu pěstí do žeber.

„Okamžitě jsem žádal, aby zavolali záchranku, což odmítli, tak jsem sám posléze odjel do nemocnice na vyšetření a zavolal na Generální inspekci bezpečnostních složek, kde jsem to, co se stalo, nahlásil.“

I přepis GIBS ze záznamu policejní kamery úder pěstí konstatuje.

Jak dopadlo trestní oznámení, které Miloš Profous podal? Co GIBS vyšetřila? A jak se k tomu postavilo krajské státní zastupitelství, které celý případ dozorovalo? Jak policisté svůj zásah zdůvodnili? A nejsou podobné konflikty jen vedlejším produktem vleklé covidové krize, kdy jsme víc vynervovaní všichni, včetně policie?

Zjistíte v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, jehož archiv najdete zde.

A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované