Hlavní obsah

Zazvoní každých 13 vteřin. Tísňová linka 112 v Česku pomáhá už 15 let

10. 2. 2019

Tísňová linka 112 je v Evropě v provozu od roku 1996. (Video: Zuzana Černá, Seznam.cz)

Každých 13 vteřin tam zazvoní telefon. Pro operátory to znamená víc než dva a čtvrt milionu odbavených hovorů za rok. I když číslo – alespoň v Česku – rok od roku klesá. Řeč je o tísňové lince 112, která zítra – tedy jedenáctého února – slaví evropský den. Sto dvanáctka sdružuje pomoc hasičů, záchranářů i policistů.

Článek

V Česku funguje v ostrém provozu od roku 2004, v Evropě ještě o dvanáct let déle. Za tu dobu pomohla milionům volajících. Zprvu si ji lidé v Česku pletli s infolinkou, teď už omylů ubývá. Stejně jako samotných hovorů. Přesto jich jen za loňský rok ve všech 14 krajských centrálách operátoři odbavili víc než dva a čtvrt milionu.

„První, co vidíme po zavolání, je přibližná poloha volajícího,“ popisuje Seznamu na operačním středisku v pražských Modřanech Kateřina Suchánská, která si ke jménu píše „operační důstojník“. Kromě „sto dvanáctky“ zvedá telefony i na lince výhradně hasičské – na čísle 150. Jednoduchý manuál, jak postupovat, prý neexistuje. S každým se musí pracovat individuálně. Co se děje, dokáže zjistit během několika vteřin.

V tu chvíli její kolega zrovna mluví s paní, které nefunguje internet. Vysvětluje jí, že se dovolala na tísňovou linku a že s připojením jí pomoct nedokáže.

112 jako infolinka, cizinci na ní shání i taxi

Číslo 112 funguje v celé Evropské unii i v některých dalších zemích – v Černé Hoře, Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku, Turecku a na Islandu. Proto ji i v Česku využívají hodně cizinci. „S těmi cizinci je to nárazové. Nějčastěji nám volají během víkendu, během víkendových nočních směn, potom o prázdninách, kdy ten nával těch turistů je větší,“ potvrzuje Kateřina Suchánská. „Stává se nám, že volají kvůli nějaké službě a nejedná se o tísňový hovor.“

Operátoři zvládají komunikovat v několika cizích jazycích. Ve kterých, ukazuje systém vlaječek. Kraje jsou totiž mezi sebou propojené. Díky tomu si mohou hovory předávat. Pokud se tak například Francouz, který nemluví jinou cizí řečí, dovolá třeba do Prahy, kde ale francouzsky nikdo v tu chvíli nemluví, může ho operátor během několika vteřin propojit s kolegou třeba v Brně, který věc vyřídí. Právě vzájemná zastupitelnost – i pro případy přetížení v jedné oblasti – je velký přínos linky 112.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Orbán slíbil Maďarům hospodářský růst a podporu rodin s dětmi

  Maďarský premiér Viktor Orbán dnes ve výročním projevu o stavu země přislíbil pokračování hospodářského růstu a zároveň ohlásil plán daňových úlev a finanční podpory pro rodiny s dětmi. Informovala o tom agentura Reuters. Opozice mezitím uspořádala demonstraci na Budínském hradě, aby upozornila na ohrožení demokracie v Maďarsku.

  Orbánova vláda vystupuje tvrdě proti přijímání běženců a migrantů. Opozici, která proti němu dnes uspořádala demonstraci, nazval bandou proimigračních politiků řízených americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem a unijními byrokraty. Brusel pak přirovnal k pevnosti nového internacionalismu a imigraci za nástroj tohoto internacionalismu.

 • Na východě Sýrie pokračují boje o poslední baštu Islámského státu

  Na východě Sýrie dnes pokračovaly těžké boje při obléhání poslední bašty teroristické organizace Islámský stát (IS). Arabsko-kurdské koalici SDF, která zahájila ofenzivu v sobotu, vzdoruje poblíž hranice s Irákem asi 500 radikálů. Koalice zatím získala 41 postů dosud obsazených radikály, ale narazila na protiútok. V obklíčeném městečku Baghúz Faukání mohou být podle reportéra stanice CNN i stovky civilistů.

 • Turecko vyzvalo Čínu, aby zavřela internační tábory pro Ujgury

  Turecko vyzvalo Čínu, aby zavřela takzvané převýchovné tábory, v nichž drží více než milion příslušníků menšinového ujgurského etnika. Ankara se na čínské úřady obrátila poté, co se objevily zprávy, že v jednom z těchto táborů zemřel známý ujgurský hudebník. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Čínské velvyslanectví v Ankaře ve své reakci obvinění označilo za lež a vyzvalo tureckou vládu, aby nařčení ze špatného zacházení s Ujgury stáhla.

 • Turín zažil násilné střety policie s anarchisty, čtyři zranění

  Při násilných střetech mezi policií a levicovými radikály v severoitalském Turíně utrpěli v sobotu večer zranění čtyři lidé. Informovala o tom dnes agentura APA. Několik stovek anarchistů protestovalo proti násilnému vystěhování squatterů z opuštěné budovy v centru města a plenilo přitom ulice v okolí, policie proti nim zasáhla slzným plynem.

Reklama