Hlavní obsah

Zbrojař Strnad jedná s chorvatským výrobcem obrněnců, může ho ovládnout

Foto: Đuro Đaković, Seznam Zprávy

Chorvatská skupina Đuro Đaković vyrábí rovněž vojenskou techniku.

Reklama

28. 1. 2021 11:15

Jedna z největších chorvatských strojírenských firem Đuro Đaković jedná o restrukturalizaci s českými byznysmeny Jaroslavem Strnadem a Reném Materou. Ti ve firmě drží 18,8 procenta, více než čtvrtinu vlastní chorvatský stát.

Článek

Chorvatská skupina Đuro Đaković, která se specializuje mimo jiné na výrobu vojenské techniky, oznámila, že na základě vyhodnocení dvou nezávazných nabídek bude pokračovat v jednáních pouze s českou společností DD Acquisition zbrojaře Jaroslava Strnada a podnikatele Reného Matery. Cílem je restrukturalizace firmy, která se ocitla ve finančních problémech. Firma o tom informovala v regulatorním oznámení na Záhřebské burze cenných papírů.

„Potvrzuji, že Jaroslav Strnad a René Matera mají vážný zájem o převzetí chorvatské společnosti Đuro Đaković s cílem stabilizovat ji a rozvíjet ve všech klíčových oblastech její činnosti, tedy v železničním a obranném průmyslu. Věří, že společnost má velký potenciál nejen na chorvatském, ale i evropském trhu, pokud získá silného a zkušeného vlastníka, který má znalosti i obchodní dovednosti v oborech, kde Đuro Đaković působí,“ řekl pro SZ Byznys mediální zástupce Jaroslava Strnada Andrej Čírtek.

Česká společnost DD Acquisition, kterou ovládají byznysmeni Jaroslav Strnad a René Matera, vstoupila do vlastnické struktury skupiny Đuro Đaković v polovině listopadu loňského roku. V současnosti vlastní 18,8 procenta společnosti. Chorvatský stát drží něco málo přes 28 procent akcií a ve firmě je i další „česká stopa“, protože 8,7procentní podíl v ní drží česká společnost ST Probin v minulosti stíhaného podnikatele Pavla Petroviče. Čírtek nicméně tvrdí, že Strnad a Matera „žádným způsobem s Pavlem Petrovičem nespolupracují “.

Garance od chorvatské vlády

Skupina Đuro Đaković začala hledat potenciální investory loni v červnu, kdy se současně chorvatská vláda zavázala k úvěrovým garancím až do výše 300 milionů kun (přes miliardu korun), pokud se managementu podaří najít strategického partnera. Garance schválila později i Evropská komise. V září pak firma obdržela nezávazné nabídky od potenciálních investorů. Dnes však už pokračuje v jednáních pouze s českou DD Acquisition.

Jaroslav Strnad je zakladatelem Czechoslovak Group, kterou nyní vlastní a řídí jeho syn Michal. Ve firmě DD Acquisition drží prostřednictvím společnosti CE Industries 65procentní podíl, zatímco Matera ovládá zbylých 35 procent prostřednictvím Promet Group. Strnad buduje holding CE Industries, který je aktivní v železničním průmyslu, recyklačním průmyslu a strojírenství. René Matera vlastní strojírenskou, metalurgickou a automotive skupinu Promet.

Podle posledních údajů zaznamenala skupina Đuro Đaković za prvních devět měsíců loňského roku ztrátu 31,8 milionu chorvatských kun (110 milionů korun). Firma se dostala do provozních potíží především kvůli nedostatku zakázek. Chorvatský stát totiž v minulých letech výrazně omezil výdaje na armádu.

Skupina Đuro Đaković se specializuje na dodávky investičních celků pro ocelárny, průmyslové a energetické podniky a také na výrobu kolejových či obrněných vozidel. Její tržní kapitalizace na záhřebské burze je dnes v přepočtu 149 milionů korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované