Hlavní obsah

Zbytečně omezující. Na podmínky výběru Rafajova nástupce se snesla kritika

Foto: Profimedia.cz

Vypsané podmínky na výběrové řízení nástupce Petra Rafaje na postu předsedy ÚHOS kritizují protikorupční organizace. Ilustrační snímek.

Reklama

20. 10. 2020 16:33

Tři protikorupční organizace kritizují vypsané výběrové řízení na nástupce Petra Rafaje. Požadavek na prověrku na stupeň důvěrné již v době podání přihlášky podle nich může omezit počet kandidátů, kteří by mohli o funkci usilovat.

Článek

Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není dostatečně transparentní a otevřené zájemcům mimo veřejný sektor. Shodují se na tom tři české protikorupční organizace - Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení - které to uvedly ve společném tiskovém prohlášení.

Kabinet vypsal výběrové řízení na nového předsedu antimonopolního úřadu v pondělí. Mezi požadavky na uchazeče patří mimo jiné bezpečnostní prověrka na stupeň důvěrné a doložení žádosti o prověření na vyšší stupeň tajné.

Protikorupční organizace kritizují u vypsaného výběrového řízení na předsedu antimonopolního úřadu zejména požadavek na prověrku na stupeň důvěrné již v době podání přihlášky. Považují to za omezující.

„Zcela zbytečně omezuje okruh uchazečů na veřejný sektor, přičemž ani ve veřejném sektoru není bezpečnostní prověrka na stupeň utajení důvěrné samozřejmostí,“ argumentují organizace.

Požadavek na bezpečnostní prověrku vyvolává podle právníka Rekonstrukce státu Věnka Bonuše otázku, zda výběrové řízení není šito na míru někomu z veřejné správy.

Více členů komise a streamování pohovorů, žádají organizace

Protikorupční organizace vládě dále navrhují, aby rozšířila počet členů výběrové komise ze tří alespoň na pět. Mezi členy komise by navíc neměli být pouze úředníci, ale i odborníci na hospodářskou soutěž a lidé mimo státní správu. Finální kolo výběrového řízení by podle protikorupčních organizací mělo být veřejné, aby veřejnost mohla znovu získat důvěru ve vedení ÚOHS. Doporučují proto streamování pohovorů s finalisty a zveřejnění záznamu o průběhu tendru a pořadí kandidátů.

Výhradu vůči podmínce, že kandidát na šéfa ÚOHS musí mít už v době podání přihlášky bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné, vznesli také Piráti. I podle nich předem vyřazuje uchazeče ze soukromého sektoru i velkou část veřejné správy. Žádají vládu, aby podmínku zmírnila a kandidáti museli pouze doložit, že o prověrku zažádali před podáním přihlášky nebo před vydáním rozhodnutí o jmenování.

Zájem o účast ve výběrovém řízení na nového předsedu antimonopolního úřadu minulý týden prezidentovi potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes dříve uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

Reklama

Doporučované