Hlavní obsah

Žďár nad Sázavou sníží náklady relaxačního centra lepší filtrací vody z bazénů

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

27. 10. 2021 16:48

Žďár nad Sázavou zlepší filtraci vody v městském relaxačním centru s bazény, aby snížil náklady za energie a vodu. Z bazénů se teď z hygienických důvodů každý den provozu odpouští 50 metrů krychlových ohřáté vody.

Článek

Nová technologie umožní z větší části vodu vracet do bazénu. Investice za tři miliony korun by se vzhledem ke zdražování energií měla městu vrátit asi za dva roky.

Náklady na elektřinu, vodu a teplo v relaxačním centru v roce 2019 v součtu převýšily sedm milionů korun. Byl to poslední rok standardního provozu centra před koronavirovou epidemií. „To jsme v roce 2019. Víme, kde jsou ceny dneska a kde budou v příštím roce,“ řekl starosta Martin Mrkos (Ždár-živé město) k rostoucím výdajům za energie. Doplnil, že voda se z bazénů upouští v teplotě 28 stupňů Celsia, zatímco nově dopouštěná z vodovodního řadu má asi 14 stupňů. „Takže se musí ohřát na těch 28 stupňů,“ řekl.

Město se rozhodlo do centra doplnit technologii, která umožní 70 procent doposud vypouštěné vody recyklovat. „To znamená, mělo by se denně zachránit a znovu využít 35 kubíků vody a měla by se vracet do bazénu v podstatě ve stejné teplotě,“ řekl Mrkos. Za rok by se tak mělo ušetřit přes 12 tisíc metrů krychlových vody, což představuje skoro dvacetinásobek objemu všech bazénů v centru. V součtu se do nich vejde 620 metrů krychlových vody.

Výběr dodavatele technologie chce radnice ukončit v příštím týdnu. Její osazení bude požadovat do tří měsíců. Podle starosty by práce měly být provedené do týdne, aniž by bylo nutné přerušovat provoz centra.

Relaxační centrum obsahuje několik bazénů s vodními atrakcemi, je tam například i wellnes se saunami a solnou jeskyni. Přestavbu starého bazénu v odpočinkový vodní areál město dokončilo před devíti lety. O provoz relaxačního centra se stará městská organizace Sportis.

Reklama

Doporučované