Hlavní obsah

Železo, měď… investoři ve velkém skupují celou periodickou tabulku

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

11. 5. 20:59

Ceny železné rudy vyskočily v pondělí na asijských trzích o 10 procent. Investoři doufají v brzké oživení světové ekonomiky a rozkvět komoditních trhů.

Článek

Investoři začínají sázet na oživování ekonomiky. Jedním z trendů, které na to poukazují, je celosvětový zájem o nákup kovů. Na této vlně vzrostly během pondělního obchodování ceny železné rudy v Asii až o 10 procent. Informovala o tom stanice CNN.

Čínské termínové kontrakty na železnou rudu se vyšplhaly na rekordních 230 dolarů za tunu.

„Poptávka v Číně je velmi optimistická,“ uvedl Warren Patterson, šéf komoditní strategie banky ING. Jako optimistickou označil také poptávku mimo Čínu, což se odráží ve světové poptávce po rudě.

Podle Pattersona navíc dostávají čínské továrny silné pobídky, aby zvýšily výrobu oceli, která se bez železné rudy neobejde. Svůj podíl na zvyšování cen má i rostoucí politické napětí mezi Čínou a Austrálií, jejím klíčovým dodavatelem surovin.

Prudký nárůst cen železné rudy přichází spolu s neobvykle vysokým zájmem o ostatní kovy. Cena mědi se během pondělního obchodování také vyšplhala na rekordní maximum 10 361 dolarů za tunu, zatímco cena oceli dosáhla zhruba trojnásobku svého průměru za posledních dvacet let.

Podle odborníků představuje zájem o kovy dobrou zprávu pro akcie těžebních společností. Například cenné papíry britsko-australské firmy Rio Tinto během pondělí posílily o tři procenta. Britsko-švýcarská těžební společnost Glencore posílila o dvě procenta.

Patterson však vyjádřil obavy ohledně toho, jak dlouho může nákupní horečka kovů trvat, zejména kvůli rostoucímu zájmu profesionálních investorů. „Zaznamenáváme příliv spekulativních peněz jak do trhu se železnou rudou, tak do širšího trhu s komoditami,“ uvedl.

Úzkost na Wall Street ohledně inflace tlačí obchodníky k tomu, aby zvažovali zajištění svých investic. S narůstajícími obavami o zvyšování cen investoři upřednostňují hmotná aktiva, která mohou fungovat jako úložiště hodnot. Typicky jsou takovými aktivy právě kovy.

Je možné, že hodnota kovů nyní zašla příliš daleko a brzo musí klesnout. „Dostáváme se do fáze, kdy ceny nejsou v souladu s fundamentálními hodnotami,“ uvedl Patterson.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Komodity

Doporučované