Hlavní obsah

Zeman jmenuje Babiše premiérem 6. prosince

Prezident jmenuje Andreje Babiše premiérem 6. prosince. (Video: Háta Sassmannová)

 

Reklama

23. 11. 2017 12:21

Vládu pak 15. prosince. Prezident očekává, že mu po jmenování Babiš představí kandidáty na ministry.

Článek

Prezident Miloš Zeman se chystá jmenovat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem ve středu 6. prosince, jeho chystanou menšinovou vládu pak v pátek 15. prosince. Uvedla to dnes Česká televize. Zeman, který je tento týden na návštěvě Ruska, po říjnových volbách pověřil Babiše jako lídra nejsilnější strany jednáním o sestavení nového kabinetu.

Zeman očekává, že mu Babiš po svém jmenování premiérem představí kandidáty na ministry. Prezident se poté bude postupně setkávat s jednotlivými uchazeči o ministerské funkce.

Babiš chce vytvořit menšinovou vládu ANO doplněnou o nestranické experty. Zatím ale není jasné, zda bude mít dost hlasů, aby se svými ministry získal důvěru ve Sněmovně. Zeman nicméně už dal předem najevo, že svěří Babišovi i případný druhý pokus sestavit vládu.

Podporu menšinové vládě ANO ostatní parlamentní uskupení zatím vylučují, pouze KSČM dala najevo ochotu za určitých podmínek takový kabinet tolerovat. Při středeční volbě předsedy Sněmovny a dalších sněmovních orgánů ovšem podle ostatních stran už vznikla faktická, i když nepřiznaná koalice mezi hnutím ANO, SPD Tomio Okamury a komunisty.

Strany většinou svou neochotu spolupracovat s ANO zdůvodňují tím, že nechtějí být ve vládě vedené premiérem, který by byl trestně stíhaný. Babiše policie obvinila z dotačního podvodu kvůli farmě Čapí hnízdo, nová Sněmovna bude znovu rozhodovat o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované