Hlavní obsah

Zeman ve Štrasburku: Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju

11. 10. 2017

Zeman ve Štrasburku podrážděně reagoval na přítomnost kameramana ČT.

Český prezident Miloš Zeman je dlouhodobě známý svým negativním postojem k novinářům. Ve Štrasburku řekl svým spolupracovníkům, aby „vyhnali přítomného kameramana, nebo ho zabije”.

Článek

Prezidentu Zemanovi vadila přítomnost kameramana České televize, když se svými spolupracovníky a ochrankou procházel foyer sídla Rady Evropy ve Štrasburku. Na záznamu prezident dal pokyn členům svého doprovodu, aby se kameraman nezdržoval v jeho blízkosti.

„Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju,” řekl Zeman na videu, které na sociálních sítích zveřejnili tvůrci pořadu Newsroom ČT24. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček serveru Novinky řekl, že se jednalo o zcela adekvátní reakci, protože kameraman se „snažil úporně plést panu prezidentovi do cesty”. Televize podle něj „už dlouho lačně číhá, zda prezident, který má neuropatii, někde při chůzi neklopýtne”.

Zeman je známý svým dlouhodobě negativním vztahem k novinářům. Ani v minulosti neváhal na jejich adresu opakovaně použít silných slov, když mluvil o likvidaci či střílení novinářů. Hrad ale tvrdí, že výroky jsou bonmoty vyřčené se zjevnou nadsázkou, kterou novináři či s nimi spříznění politici nepochopili.

Média připomínají například Zemanův kontroverzní výrok při květnovém setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Číně. „Jsou tady jiní novináři? Novinářů je příliš mnoho, je třeba je likvidovat,” řekl český prezident Putinovi při příchodu do jednacího sálu. „Není třeba likvidovat, ale snížit jejich počet, to ano,” reagoval tehdy Putin.

Zeman před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli”, tedy za hotovou záležitost. Zmínil se také o možnosti ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny. Později jeho mluvčí uvedl, že to neznamená, že by kompenzace měly být proti vůli Ukrajiny. Obsazení Krymu považuje podle Ovčáčka Hrad za anexi.

Zemanovy výroky pobouřily politiky v Kyjevě a ukrajinská média označila Zemanova slova za „skandální”. Český premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že Zeman neměl k projevu o protiruských sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou České republiky.

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

268x
Pišta
11. 10. 2017
159x
Alexandr
11. 10. 2017
255x
xcav8
11. 10. 2017

Reklama