Hlavní obsah

Zeman s Babišem po telefonu hovořil o demisi. Příště se chtějí potkat osobně

Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

5. 11. 10:39
aktualizováno • 5. 11. 11:21

Miloš Zeman se dnes spojil s premiérem Andrejem Babišem. Hovořili spolu o demisi. Telefonovat má také se šéfem koalice Spolu Petrem Fialou. Poté chce hovořit i se zbývajícími šéfy stran, které se dostaly do Sněmovny.

Článek

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že prezident v pátek 5. listopadu vystoupí v rozhovoru na rádiu Frekvence 1. Rozhovor začne v 11:15.

Prezident v pátek absolvoval také telefonát s premiérem Andrejem Babišem. S ním mimo jiné mluvil i o způsobu přijetí demise dosluhující vlády a pověření kabinetu výkonem funkce do jmenování nového. Shodli se, že se chtějí setkat osobně, považují to za vhodnější než telefonát a videokonferenci, uvedl Ovčáček.

Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář Radiožurnálu ráno řekl, že tento ústavní akt je podle něj možné učinit buď písemně, aniž se oba aktéři setkají, nebo „v lepším případě“ osobně. Situaci, kdy premiér předává demisi své vlády do rukou prezidenta, podle Mynáře teď nekomplikuje zdravotní stav hlavy státu, ale zákaz návštěv v Ústřední vojenské nemocnici, kde se Zeman od 10. října léčí.

„Varianty jsou dvě. Může to být písemnou podobou bez toho, že by se oba účastníci - to znamená jak pan prezident, tak pan premiér - setkali. Tedy jenom doručit. Anebo samozřejmě v lepším případě - což teď není otázka zdravotního stavu pana prezidenta, ale proticovidových opatření, které panují v Ústřední vojenské nemocnici - osobně předat do rukou prezidenta,“ prohlásil Mynář.

Ústavní právník Jan Kysela řekl Deníku N, že prezident může podle jeho názoru přijmout demisi od premiéra jen osobně. Jiný postoj zastává další ústavní právník Marek Antoš.

„Způsob doručení demise do rukou prezidenta není rozhodující, lze tak tedy učinit i bez osobního setkání. Svědčí o tom i dlouholetá ústavní praxe: Do rukou prezidenta podávají prostřednictvím předsedy vlády demisi i jednotliví ministři, přitom ne vždy předseda vlády jejich demisi prezidentovi předal osobně, běžné je doručování úřední korespondencí,“ sdělil. Doplnil, že demise by v zájmu právní jistoty v každém případě měla mít písemnou formu.

Poté, co v pátek mluvil s Babišem a v sobotu se prostřednictvím videohovoru spojí s kandidátem formující se vládní koalice na premiéra Petrem Fialou z ODS, chce Zeman hovořit i s lídry dalších stran, které se dostaly do Sněmovny, „sestupně“ podle jejich volebního výsledku. Následovat by tedy měli předsedové STAN, KDU-ČSL, SPD, TOP 09 a Pirátů.

Volby na začátku října těsně vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vedená Fialou před ANO, kterému ale připadlo o jeden mandát víc. Před volbami i těsně po nich dával prezident najevo, že šanci sestavit kabinet dá předsedovi ne nejsilnější koalice, ale strany či hnutí, kterým zůstal Babiš. Koalice označil za podvod na voličích. Zeman si myslel, že dosavadní premiér by se mohl pokusit sestavit většinovou vládu s ODS, nebo STAN, řekl už dříve Babiš, který se krátce setkal se Zemanem den po volbách a těsně před převozem prezidenta do nemocnice.

Lídr ANO ale už dříve řekl, že by takovou nabídku odmítl vzhledem k dohodě koalic Spolu s Piráty a STAN, které mají dohromady ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Prezident podle Mynáře sleduje současná jednání o vládě a vyjádření jednotlivých aktérů. Předpokládá, že to bude otázka i nadcházejících rozhovorů s Babišem a Fialou, které se odehrávají „na čtyři oči“.

„To bude asi otázka rozhovoru s předsedou hnutí ANO, panem Babišem, protože jestli premiér veřejně tuto nabídku odmítl… Ale já za ty pány nemohu mluvit. Takže předpokládám, že toto bude jedno z témat, které spolu budou probírat,“ řekl Mynář Radiožurnálu.

Po přeložení z kliniky intenzivní medicíny na standardní pokoj rehabilitačního oddělení je Zeman podle svého nejbližšího spolupracovníka v dobré náladě i kondici, „šprýmuje“, po celou dobu hospitalizace pracuje a sleduje povolební vývoj, v pokoji sleduje televizní zpravodajství.

Mynář uvedl, že ze subjektivního hlediska podle něj Zeman potřebuje posílit motoriku a ochablé svaly. Zemanův zdravotní stav dnes posoudí lékařské konzilium, o jeho sestavení a činnosti má vedoucí prezidentské kanceláře informace jen z médií, s konziliem Hrad nekomunikuje.

Na dotaz, zda se blíží možnost Zemanova přesunu z nemocnice do domácího léčení, nebo to vypadá na dlouhodobější hospitalizaci, Mynář uvedl, že to je otázka na lékaře. Doplnil, že v době zákazu návštěv kvůli zhoršující se epidemické situaci podle něj nemocnice vyšla maximálně vstříc a umožňuje návštěvy u Zemana jeho manželce a dceři, ze spolupracovníků jen Mynářovi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované