Hlavní obsah

Zemřel člen protikomunistického odboje a nositel Řádu TGM František Zahrádka

Zemřel člen protikomunistického odboje František Zahrádka.

 

Reklama

17. 12. 2017 15:06

Ve věku 87 let zemřel František Zahrádka. Za totality jako člen protikomunistického odboje převedl přes hranice jedenáct lidí.

Článek

V pátek zemřel člen protikomunistického odboje František Zahrádka. Bylo mu 87 let. Byl nositelem státního Řádu Tomáše Garrigua Masaryka a obdržel také Cenu Paměti národa. O Zahrádkově úmrtí v neděli informovala na svém Facebooku organizace Junák - český skaut. Zahrádka se stal v mládí skautem a prostřednictvím Junáka se později zapojil do odboje.

„Čest Tvé památce, bratře Františku, nezapomínáme,” sdělili skauti na sociální síti. „S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí Františka Zahrádky, skauta a člena protikomunistického odboje,” uvedlo na Twitteru Ministerstvo kultury.

Zahrádka převedl první skupinu lidí za hranice již krátce po převzetí moci v Československu komunisty v lednu 1949. Tehdy mu bylo 18 let. Během čtyř ilegálních přechodů převedl do zahraničí jedenáct lidí. V září roku 1949 byl ale zatčen. Prokurátor pro něho jako pro hlavní postavu odbojové skupiny požadoval trest smrti, vzhledem k nízkému věku pak Zahrádka dostal 20 let vězení. Část trestu si odpracoval v uranových dolech, na svobodu se dostal v roce 1962.

Po konci komunistické totality se Zahrádka mimo jiné podílel na vybudování Muzea III. odboje v Příbrami a Památníku obětem komunismu Vojna u Příbrami.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované