Hlavní obsah

Zemřel muž, který dal světu klik a dvojklik

Foto: Pixabay.com

Ilustrační fotografie

Reklama

4. 8. 2020 15:16

Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga Engelbarta počítačovou myš a jako první na světě ji použil.

Článek

Veřejně se počítačová myš poprvé představila v roce 1968, běžně se začala používat až o 20 let později, když zdomácněly osobní počítače.

Ale poprvé se počítačová myš objevila v roce 1963, kdy absolvent elektrotechniky na Kentucké univerzitě Bill English vytvořil prototyp pro věděcký projekt svého kolegy Douga Engelbarta. Ten byl také první, kdo prototyp vyzkoušel.

První verze se dnešní myši příliš nepodobala. Šlo o dřevěný kvádřík s jedním tlačítkem a ve spodní části byla dvě kolmá kolečka, díky kterým se myš mohla pohybovat dopředu, dozadu a do stran. Později English nahradil kolečka kuličkou.

Proč myš?

Název myš podle jedné z verzí vznikl podle kabelu, který ze zařízení vycházel a vypadal jak ocásek. Jiné verze mluví o tom, že v té době se kurzoru říkalo kočka a vypadalo to, že pronásleduje pohyby nového zařízení. English ani Engelbart si nemohli vzpomenout, kdo rozhodl, že se zařízení bude jmenovat myš, ani přesně proč. V první verzi ji prý nazývali hnědá skřínka s tlačítky, to se ale neujalo a bylo jasné, že bude nutné najít krátký a jasný název.

English byl oceněn také za vytvoření systému grafického uživatelského prostředí pro stolní počítače, které používají téměř všechny moderní počítače.

Engelbart zemřel v roce 2013, když mu bylo 88 let. Ani Engelbart, ani English na vynálezu myši nezbohatli. Jednak patent vlastnil Engelbartův zaměstnavatel, jednak práva na duševní vlastnictví vypršela v roce 1987, tedy předtím, než se myš stala jedním z nejběžnějších technologických zařízení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované