Hlavní obsah

Zemřel pianista, který ovlivnil „každého jazzového hráče“

Foto: Profimedia.cz

„Hudba McCoye Tynera a jeho odkaz budou po generace dále inspirovat fanoušky a budoucí talenty,“ napsala Tynerova rodina na Instagramu.

Reklama

7. 3. 2020 12:16

Ve věku 81 let zemřel americký jazzový pianista McCoy Tyner.

Článek

Ve věku 81 let zemřel americký jazzový pianista McCoy Tyner, který byl v 60. letech minulého století členem legendárního kvarteta Johna Coltranea. V noci na dnešek o pátečním úmrtí informovaly tiskové agentury. Deník The New York Times napsal, že Tyner patřil mezi nejvlivnější pianisty v dějinách jazzu a ovlivnil prakticky každého jazzového hráče na tento nástroj. Tyner vystoupil naposledy v roce 2011 hned dvakrát také v Praze.

„Hudba McCoye Tynera a jeho odkaz budou po generace dále inspirovat fanoušky a budoucí talenty,“ napsala Tynerova rodina na Instagramu. „Odchodem jazzové legendy McCoye Tynera jsme přišli o titána,“ uvedlo jazzové hudební vydavatelství Blue Note Records.

Rodák z Filadelfie začal brát lekce klavíru ve svých 13 letech a kariéru zahájil v roce 1960 jako člen Jazztetu dosud žijícího saxofonisty Bennyho Golsona a trumpetisty Arta Farmera.

Tynerův osobitý klavírní styl, vyznačující se výrazně perkusivní hrou levé ruky, byl po několik roků v 60. letech neodmyslitelnou součástí hudby legendárního saxofonisty Johna Coltranea. Tyner byl mimo jiné členem Coltraneova slavného kvarteta, které tvořili ještě kontrabasista Jimmy Garrison a bubeník Elvin Jones. Jeho klavírní hra zní na tak zásadních deskách jazzové historie jako A Love Supreme nebo My Favorite Things.

Mnohem delší však byla Tynerova pozdější sólová kariéra, za níž hojně hrával a nahrával své vlastní skladby jako Contemplation či Search for Peace z alba The Real McCoy (1967) a z dalších desítek desek.

Slavný jazzový pianista Chick Corea na Facebooku napsal, že Tyner ho nesmírně inspiroval od doby, kdy ho poprvé slyšel hrát s Coltranem. „Pomohl mi utvářet způsob, jímž přistupuji k pianu,“ uvedl Corea.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované