Hlavní obsah

Zemřel spisovatel John le Carré

Foto: Profimedia.cz

John le Carré v říjnu roku 2018.

Reklama

14. 12. 2020 6:28
aktualizováno • 14. 12. 2020 7:01

Ve věku 89 let zemřel britský spisovatel John le Carré, známý svými špionážními romány z období studené války. Spisovatelovo úmrtí oznámily tiskové agentury s odvoláním na literátova agenta.

Článek

„Přišli jsme o velkou postavu anglické literatury, muže velkého vtipu, laskavosti, humoru a inteligence. Ztratil jsem přítele, mentora a inspiraci,“ stojí v prohlášení, které zveřejnil Jonny Geller, autorův literární agent. Le Carrého zastupoval téměř 15 let. „Naše srdce jsou s jeho čtyřmi syny, jejich rodinami a jeho drahou manželkou Jane.“

John le Carré, vlastním jménem David Cornwell, patří spolu s Grahamem Greenem, Frederickem Forsythem a Normanem Mailerem ke klasikům špionážního žánru. V 50. a 60. letech pracoval pro britskou výzvědnou službu, dokud jeho kariéru neukončila aféra s Kimem Philbym, vysoce postaveným důstojníkem MI6 a agentem bývalé KGB, který prozradil Cornwellovu totožnost. Poté se věnoval jen psaní, jak řadě románů se svým nejznámějším hrdinou Georgem Smileym, tak knihám stojícím samostatně.

Foto: Mirrorpix, Getty Images

Snímek Johna le Carrého ze 17. března 1983.

Le Carrého proslavily zejména romány Špion, který přišel z chladu a Jeden musí z kola ven. Román Jeden musí z kola ven se roku 2011 dočkal úspěšné filmové podoby s Garym Oldmanem, Colinem Firthem a Benedictem Cumberbatchem v hlavních rolích. Podle knihy Malá bubenice v roce 1983 vznikl film s Diane Keatonovou v hlavní roli, před dvěma lety pak seriál BBC.

„Tento hrozný rok si vyžádal literárního giganta a humanitárního ducha,“ zveřejnil na svém twitterovém účtu spisovatel Stephen King. V jednom z příspěvků pak dílo Malá bubenice pasoval na jeden z nejlepších románů, který kdy četl.

La Carrého poslední román s názvem Agent na cizím hřišti vyšel v roce 2019. Nové dílo proslulého anglického autora špionážní literatury přeložil do češtiny Michael Žantovský. V letošním roce pak v Česku vyšla také vzpomínková kniha Holubí tunel.

„S romány Johna le Carrého jsem se setkal ještě za komunismu, kdy se k nám nanejvýš pašovaly. Můj první le Carré byl, myslím, Jeden musí z kola ven, který je součástí takzvané Smileyho trilogie či volné pentalogie, tvořící dle mého názoru jádro a vrchol le Carrého díla. Od té doby jsem přečetl, troufám si říci, všechno, co napsal. Osobně jsem se s ním seznámil před deseti lety, jako překladatel až nyní nad Holubím tunelem,“ uvedl svého času Žantovský.

Beletristicky pojaté vzpomínky Holubí tunel nabízejí vzpomínky le Carrého na jeho dětství, na práci pro tajné služby i dlouholetou literární kariéru. Jedním z protivníků, na které vzpomíná, je i někdejší ředitel české rozvědky Oldřich Černý.

„Ačkoli znám do detailu jeho dílo a o mnohém jsme spolu i hovořili, teprve z Holubího tunelu jsem se dozvěděl o jeho podílu na poskytnutí azylu v Británii Vladimíru Pucholtovi a na jeho proměně z nejznámějšího českého herce své generace v jednoho z nejoblíbenějších torontských pediatrů,“ podotkl překladatel Žantovský.

Foto: Popperfoto, Getty Images

John le Carré, vlastním jménem David Cornwell, roku 1990.

Le Carré zemřel v Cornwallu v sobotu večer, uvedla agentura Reuters a upozornila, že úmrtí nesouvisí s covidem-19, způsobovaným nákazou koronavirem. Podle autorova agenta jeho skonu předcházela krátká nemoc.

„Všichni hluboce truchlíme nad jeho smrtí. Naše poděkování patří členům skvělého týmu NHS v nemocnici Royal Cornwall v Truru za péči a soucit, které mu projevovali po celý jeho pobyt. Víme, že sdílejí náš smutek,“ uvádí v krátkém vyjádření rodina zesnulého. Ta také prostřednictvím Gellera požádala o soukromí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované