Hlavní obsah

Zemřela herečka Tysonová. Žena, která tvořila historii

Cicely tysonová byla první Afroameričankou, která získala Oscara za celoživotní dílo.

Reklama

29. 1. 7:18

Cicely Tysonová zemřela ve věku 96 let. Její kariéra trvala přes sedm dekád.

Článek

Byla první černošskou herečkou, která si přišla převzít Oscara za celoživotní dílo. Mluví se o ní jako o ženě, která zásadním způsobem prolamovala škatulky, do kterých byli herci jiné než bílé barvy pleti zařazováni. Držitelka tří cen Emmy a jedné Tony, Cicely Tysonová, zemřela 28. ledna ve věku 96 let, oznámil její manažer bez dalších podrobností.

Narodila se jako dcera přistěhovalců z Karibiku v roce 1924. Na ulicích Harlemu ji objevil fotograf módního magazínu a z Tysonové se stala populární modelka. Odtud byl jen krůček k filmové kariéře. V ní si počínala velmi rozhodně. Odmítala „škatulkové“ role pro afroamerické herce a přijímala jen ty, které měly silný charakter a „pozitivní náboj“.

Stala se mimo jiné také první černošskou hvězdou televizního seriálu, když natáčela v 60. letech sérii East Side, West Side.

Kromě řady filmových a televizních cen a nominací dostala Tysonová také nejvyšší civilní vyznamenání – Prezidentskou medaili svobody od Baracka Obamy.

Vdaná byla třikrát. Jejím osudovým mužem byl až třetí manžel, jazzman Miles Davis, s kterým se scházela a rozcházela několikrát, než si jej v roce 1981 vzala. I s ním se ovšem rozvedla, konkrétně v roce 1989, dva roky před jeho smrtí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované