Hlavní obsah

Zemřela Milena Černá, dlouholetá ředitelka Výboru dobré vůle

Foto: Jana Plavec, Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Milena Černá.

Reklama

16. 9. 10:29
aktualizováno • 16. 9. 12:20

Ve věku 79 let zemřela spoluzakladatelka, dlouholetá ředitelka a později předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

Článek

Černá před rokem 1989 pomáhala jako lékařka disidentům. „Paní doktorka Černá stála u zrodu naší nadace a velkým dílem přispěla k rozvoji charity i sociálních služeb u nás po sametové revoluci. Odešla lékařka chartistů, blízká přítelkyně Olgy a Václava Havlových. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a s láskou a vděčností vzpomínáme,“ uvedla nadace.

Milena Černá

Milena Černá se narodila 24. dubna 1942 v Praze. Byla lékařkou, od roku 1993 ředitelkou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Byla rovněž také předsedkyní české pobočky Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Má dva dospělé syny.

Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka tehdejšího prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá postiženým, nemocným a znevýhodněným dětem i seniorům nebo lidem v nouzi, aby se mohli začlenit do běžného života. Uděluje Cenu Olgy Havlové určenou pro handicapované, kteří sami pomáhají druhým. Podporuje neziskové organizace i jednotlivce, podílí se na projektech v oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací i lidských práv.

Milena Černá se narodila v roce 1942 v Praze. Do roku 1986 pracovala jako lékařka na Dermatovenerologické klinice Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Po listopadové revoluci byla zvolena do pražského zastupitelstva, kde pracovala jako předsedkyně sociální komise.

„Když v roce 1989 těžce onemocněla a prožila i klinickou smrt, rozhodla se prožít svůj další život co nejužitečněji, pomáhat těm, kteří se ocitnou na dně nebo jsou na pomoc druhých odkázaní,“ napsal Výbor dobré vůle o Černé na svém webu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Milena Černá
úmrtí
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV)

Doporučované