Hlavní obsah

Podle britského ministra zůstanou práva českých občanů v Británii zachována

Schůzka Jana Hamáčka a britského ministra pro brexit Stephena Barclayho. (Video: ČTK)

 

Reklama

23. 9. 2019 17:39

Britský ministr pro brexit Stephen Barclay ujistil, že práva českých občanů žijících v Británii zůstanou zachována v nynější podobě i po odchodu země z Evropské unie. Po schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) zároveň vyzval Čechy, aby neváhali s registrací u britských úřadů, která je nutná pro uznání toho, že v zemi trvale žijí.

Článek

Hamáček ocenil vstřícný postoj k českým občanům, zároveň zdůraznil, že musí pokračovat i bezpečnostní spolupráce mezi Českem a Británií. Podotkl také, že česká vláda by považovala za lepší, kdyby Británie opustila EU na základě dohody o vzájemných vztazích.

Klíčovou otázkou je pro Hamáčka situace českých občanů ve Velké Británii. Hamáček připomněl, že Česko přijalo zákon, který bude britským občanům v zemi garantovat stejná práva, jaká mají nyní jako občané Evropské unie.

„Pan ministr ví, že Česká republika byla jedna z prvních zemí EU, která přijala zákon o právech britských občanů. Byl jsem britskou stranou opětovně ujištěn, že v tomto případě bude co nejvíce aplikován princip reciprocity. Naši občané ve Velké Británii tedy mají nárok na stejné zacházení jako britští občané v České republice,“ prohlásil ministr Hamáček.

Podle Barclaye běží proces registrace zahraničních občanů ve Velké Británii dobře a nemělo by docházet k žádným komplikacím. Rovněž zmínil princip reciprocity, který mu v otázce práv občanů Británie i Evropské unie přijde klíčový.

„Jasně říkáme, že práva (českých občanů v Británii) budou garantována," řekl Barclay.

Británie si podle něj váží toho, jak čeští občané žijící v zemi přispívají k jejímu fungování. Upozornil ale, že všichni, kdo chtějí v Británii zůstat i po brexitu a mít zajištěná stejná práva jako v současnosti, se musí včas zaregistrovat u tamních úřadů. Zdůraznil, že registrace je bezplatná.

Barclay dále řekl, že schůzka s Hamáčkem byla konstruktivní. Velká Británie a Česká republika podle něj sdílí touhu po nalezení dohody a respektování výsledku referenda. Politici by si neměli vybírat, která rozhodnutí jsou demokratická a která ne.

Po jednání s Hamáčkem ocenil i úzké bilaterální vazby mezi Českem a Británií a vyjádřil přání, aby byly zachovány v ekonomice a v bezpečnosti. Význam bezpečnostní spolupráce zdůraznil i Hamáček.

„Vazby mezi Českou republikou a Velkou Británií jsou tak dobré a tak klíčové, že v nich musíme pokračovat. Není na místě, abychom omezovali výměnu informací, bezpečnost je závažná, nelze s ní hrát politické hry," řekl.

Česko podle Hamáčka respektuje rozhodnutí britských občanů z referenda v roce 2016, kdy se těsná většina vyslovila pro odchod z EU. Vnímá také závazek, že Londýn odejde z EU ke konci října a lhůta pro brexit se už nebude odkládat. „Za nás by bylo ideální, aby takový odchod byl s dohodou," podotkl.

Barclay řekl, že i Británie má zájem na vystoupení z EU na základě dohody, bylo by to výhodnější pro obě strany. Taková dohoda ale musí mít šanci na schválení v britském parlamentu. Podle něj to znamená, že dohoda nemůže obsahovat takzvanou irskou pojistku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené