Hlavní obsah

Živel udeřil. Louisianu zasáhl jeden z nejnebezpečnějších hurikánů v historii

Foto: ZUMA/Noaa/Noaa, ČTK

Satelitní snímek ukazuje hurikán Ida, bouři kategorie 4, který zasáhl pobřeží dolní Louisiany východně od New Orleans.

Reklama

29. 8. 2021 20:12

Bouře Ida zachvátila americký stát Louisiana. Vítr může dosahovat rychlosti až 240 km/h a potenciálně způsobit „katastrofu“, varuje americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Článek

Živel udeřil pět minut před polednem místního času (18:55 SELČ) na přístavní město Port Fourchon, které leží několik desítek kilometrů od New Orleans. Silný vítr začal bičovat některé části pobřeží Louisiany už v neděli ráno a zhruba 100 tisíc domácností zůstalo bez elektřiny, uvedla agentura AP.

Bouře v rychlém sledu zesílila až na hurikán čtvrté kategorie na pětibodové škále, což znamená, že může vážně ničit budovy, stromy i elektrické vedení, píše britská BBC.

Foto: Profimedia.cz

Hurikán Ida udeřil na americký stát Louisiana.

Ještě kolem 17:00 SELČ se přitom bouře nacházela zhruba 95 kilometrů jihozápadně od ústí řeky Mississippi, uvedlo NHC. Podle meteorologů půjde o nejsilnější hurikán, který tento stát zasáhl za více než 150 let.

„Ida bude zajisté silnější než Katrina,“ uvedl odborník na hurikány z Miamské univerzity Brian McNoldy v narážce na hurikán, který před šestnácti lety zdecimoval New Orleans.

Podle meteorologů se rychlost větru v hurikánu zvýší až na 250 kilometrů v hodině, což je jen těsně pod pátou a nejvyšší kategorií hurikánu na Saffirově-Simpsonově škále. Úřady ale věří, že díky rozsáhlým investicím do protipovodňové infrastruktury budou dopady živlu menší než v roce 2005.

Louisianský guvernér John Bel Edwards řekl, že Ida bude nejmohutnější bouří z těch, které tento americký stát zasáhly od 50. let 19. století. Občany přitom upozornil, že se rychle krátí doba pro bezpečnou evakuaci. Tisíce lidí proto ještě do nedělního rána, kdy už přesun nebyl možný, překročily hranice státu. „Je těžké myslet v době výročí Katriny na to, že se blíží další silná bouře. Ale chci, abyste si uvědomili, že nyní nejsme stejní, jako jsme byli před 16 lety,“ řekl Edwards na tiskové konferenci. Tehdy připravila Katrina o život 1800 lidí.

Podle stanice CNN úřady v Louisianě naléhají na lidi v ohrožených oblastech, aby se evakuovali, na některých místech byl vydán příkaz k povinné evakuaci. Lidé se také mají dostatečně zásobit vodou a potravinami. „Prvních 72 hodin je na vás, záchranáři se k vám v prvních třech dnech dostanou jen těžko,“ řekl Collin Arnold z neworleanského střediska pro mimořádné události.

Meteorolog Kevin Gilmore upozornil, že nedokáže najít dostatečně pádná slova na to, aby vysvětlil, jak vážná je situace.

Ida má také značné dopady na odvětví těžby a zpracování ropy, neboť na jihu USA je soustředěn zejména rafinérský průmysl. V sobotu byla pozastavena těžba až na 91 % plošin v amerických vodách Mexického zálivu. V neděli pozastavily činnost významné přístavy na pobřeží států Louisiana a Mississippi. Odborníci se obávají škod, které může hurikán způsobit v oblasti, kde je vedle petrochemické infrastruktury také jaderná elektrárna.

Záchranné složky začaly otevírat evakuační centra. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) bude Ida „krajně nebezpečný a silný hurikán“. U pobřeží se může moře zvednout až o pět metrů a varování před vysokými vlnami platí také pro Alabamu a Floridu. Na jihovýchodě Louisiany může při silném dešti spadnout i 50 centimetrů vody.

Agentura AP upozornila, že nemocnice jsou vzhledem ke koronavirové pandemii téměř plné a že centra pro evakuované ještě zvýší riziko dalšího šíření nákazy. „Nemáme žádné místo, kam bychom dávali pacienty. Ani ve státě, ale ani mimo stát,“ uvedl guvernér Edwards.

Stav ohrožení vyhlásila tamní samospráva už ve čtvrtek, alabamská guvernérka Kay Iveyová jej pak v sobotu vyhlásila i pro alabamské pobřeží a západní okresy. Mimořádný stav už vyhlásil i stát Mississippi.

Jiný hurikán ohrožuje také západ Mexika. Jde o tichomořskou bouři Nora, kterou doprovází vítr o rychlosti 120 kilometrů v hodině. V sobotu se Nora prohnala nad mysem jižně od pobřežního města Puerto Vallarta, škody ani oběti na životech ale nejsou hlášeny. Živel postupuje dál na sever a podle meteorologů může na tichomořském pobřeží centrálního a severního Mexika způsobit záplavy a sesuvy půdy. Očekává se, že Nora zeslábne postupně na tropickou bouři.

Reklama

Doporučované