Hlavní obsah

Výzva: Život mezi Kremlem a děsy sovětského gulagu. Můj film by v Rusku neměl šanci, říká Nováková

Ruska se už trochu bojím, je to nebezpečná země, tvrdí režisérka Nováková. (Video: Renata Kalenska)

8. 11. 2017 16:30

Po letech příprav přichází rusistka a režisérka Marta Nováková s filmem 8 hlav šílenství. Snímek o básnířce Anně Barkovové, která strávila dvě desítky let v sovětských lágrech, je pro ni průřezem ruskými dějinami.

Článek

„Prohlašovali o ní, že bude větší než Puškin,“ vysvětluje režisérka Marta Nováková zájem o osud lesbické sovětské básnířky Anny Barkovové.

Na filmu 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou v hlavní roli Nováková strávila přes deset let života a je pro ni ilustrací historie Sovětského svazu. „To hlavní je obraz Ruska, Barkovová je průvodcem,“ říká.

Původně zapálená revolucionářka Barkovová, která ve dvacátých letech minulého století pracovala v prominentním komunistickém deníku Pravda, pak strávila přes dvacet let v sovětských pracovních táborech. Zemřela na svobodě, ale v osamění.

Nováková má momentálně zákaz vstupu do Ruska a ve videu nahoře také vysvětluje, proč by její film v této zemi do kin nikdy nepustili.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené