Hlavní obsah

Život se vrátí do normálu koncem roku 2021, říká tvůrce nejslibnější vakcíny

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

15. 11. 2020 18:32

Kdy se vše vrátí do normálu? Toto je otázka, kterou si během druhé vlny pandemie koronaviru, jež je v plném proudu, klade skoro každý. A tvůrci dosud nejslibnější západní vakcíny zřejmě znají odpověď. Na konci příštího roku.

Článek

Minulý týden společnost BioNTech oznámila, že vakcína vyvíjená ve spolupráci s přední farmaceutickou společností Pfizer má podle předběžných dat z poslední fáze klinických testů více než 90procentní účinnost. Testů se momentálně zúčastnilo asi 43 tisíc lidí. Jedná se o vakcínu, která je jednou z 11, jež jsou v současné době v závěrečné fázi testování. Evropská komise již podepsala s koncernem dohodu o dodávce slíbené vakcíny do zemí Evropské unie, včetně České republiky. EU si má smluvně zajistit 200 milionů dávek s možností rozšíření o dalších 100 milionů, zní ve smlouvě.

Profesor Ugur Sahin, spoluzakladatel společnosti BioNTech a jeden z tvůrců slíbené vakcíny, uvedl, že dopad vakcinace se výrazně zvýší v létě a život by se měl vrátit k normálu do příští zimy. Podle něj letošní zima bude stále těžká. Již dříve profesor Sahin uváděl, že epidemická situace by se mohla stabilizovat již do jara. Později však přiznal, že k větším výsledkům očkování dojde později. „Léto nám pomůže, protože míra infekce v létě poklesne - a co je naprosto zásadní, je to, že budeme mít vysokou míru očkování do podzimu/zimy příštího roku nebo dříve,“ řekl profesor.

V rozhovoru pro BBC sdělil, že je přesvědčen, že vakcína může snížit přenos nákazy mezi lidmi, a to na polovinu, což by podle něj mělo velký význam. „Jsem si velmi jistý, že přenos mezi lidmi bude snížen tak vysoce účinnou vakcínou - možná ne o 90 %, ale třeba o 50 %. Neměli bychom ale zapomínat, že i to by mohlo vést k dramatickému snížení šíření pandemie,“ uvedl Sahin.

Podle jeho slov, pokud všechno dopadne dobře, vakcínu by začali dodávat „koncem tohoto, začátkem příštího roku“. Cílem farmaceutických firem je do příštího dubna dodat do celého světa více než 300 milionů dávek.

Například Británie očekává, že do konce roku dostane 10 milionů dávek nové vakcíny, přičemž dalších 30 milionů dávek je již objednáno. Vakcína, která byla vyzkoušena v šesti zemích, se podle BBC podává ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů. Přednost budou pravděpodobně mít starší obyvatelé a zaměstnanci v domovech péče a zdravotnický personál.

Nejistá jistota

Vakcína samozřejmě zvýšila důvěru v to, že konec pandemie je blízko, podle redaktorky BBC Michelle Robertsové však existují určité velké nejistoty. Použití nové protikoronavirové vakcíny, jako každé jiné, potřebuje souhlas regulačních orgánů. Ten úřady vydají, jen pokud uvidí, že vakcína funguje bezpečně. První výsledky vypadají velmi dobře, ale v příštích týdnech se podíváme na ty kompletní, píše Robertsová. Dalším důvodem k nejistotě je podle ní také to, že neexistují žádná data, která by ukázala, jak dobře vakcína funguje u těch, kteří ji potřebují nejvíc, a to u starších lidí. Robertsová mimo jiné zdůrazňuje, že určitý čas bude trvat také proces úspěšné imunizace.

Odpověď na otázku ohledně účinnosti vakcíny u starších lidí očekávají odborníci v příštích třech týdnech. Sahin také uvádí, že dosud není známo, jak dlouho vydrží imunita pacientů po podání druhé dávky vakcíny.

Mezi dosud pozorovanými „klíčovými vedlejšími účinky“ vakcíny byla podle profesora Sahina mírná až středně silná bolest v místě vpichu po dobu několika dní. Někteří účastníci měli po podobné době mírnou až středně silnou horečku. „Nezaznamenali jsme žádné další závažné vedlejší účinky, které by vedly k pozastavení nebo zastavení studie,“ dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené