Hlavní obsah

Tři příčiny, proč zkrachoval Thomas Cook: dluhy, fúze a internet

23. 9. 2019

Problémy společnosti komentuje investor Pavol Krúpa. (Video: Zuzana Hodková, Seznam.cz)

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně.

Článek

Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 000 lidí, a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

„Thomas Cook přestala fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti,“ oznámil v pondělí britský úřad pro civilní letectví (CAA). Tento úřad také uvedl, že už zahájil operaci, během níž dopraví co nejdříve domů na 150 000 britských turistů, kteří jsou nyní s cestovní kanceláří Thomas Cook na dovolené. Podle BBC půjde o největší operaci svého druhu v mírové historii země.

Vedení firmy Thomas Cook oznámilo, že vstoupilo do „nucené likvidace“.

„Je nám velice líto, že jsme nebyli úspěšní,“ uvedl šéf firmy Peter Fankhauser. Firma požádala minulý týden o pomoc i vládu v Londýně a během posledních dnů vedla horečná jednání s věřiteli i britskou vládou o finanční pomoci. A zaměstnanci cestovní kanceláře podle zjištění britského deníku The Guardian právě vládu viní z aktuální krize.

 • Přežije model cestování s cestovními kancelářemi?

  Krach cestovky Thomas Cook ilustruje dopady výrazných změn, kterými oblast cestovního ruchu prochází, napsal šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Ještě před pár lety se zdálo, že vytvořit velký cestovatelský koncern, v němž budou cestovní kanceláře, letecká společnost i síť vlastních hotelů, je cestou k úspěchu. Díky digitálním technologiím je ale čím dál tím více klientů schopno zajistit si jednotlivé služby samo a za nižší cenu než různé kombinované balíčky, což výrazně mění finanční toky v cestovním ruchu a staré modely fungování jsou pod čím dál větším tlakem.“

 • Svaz obchodu a cestovního ruchu: Češi mohou být v klidu

  Ke krachu cestovky Thomas Cook vydal prohlášení Svaz obchodu a cestovního ruchu. „Pád jedné z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě, britské společnosti Thomas Cook, by neměl mít jakýkoli dopad na české turisty. V České republice je totiž zastoupena společností CK Neckermann, která působí jako samostatný subjekt, přičemž všechny její zájezdy jsou předplacené. Zároveň do vyjasnění situace CK Neckermann pozastavila prodej nových zájezdů,“ píše se v prohlášení.

 • Za pádem CK Thomas Cook je fúze, dluhy a internet

  Za krachem britské cestovní kanceláře Thomas Cook je nešťastná fúze, obrovské dluhy a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů. O příčinách pádu 178leté firmy to napsal deník The Guardian. Zároveň za bezprostřední důvod pádu označil fakt, že se podniku nepodařilo získat záchranný úvěr 200 milionů liber (5,9 miliardy Kč).

  V květnu skupina informovala, že má ztrátu 1,5 miliardy liber, z toho asi miliardu liber odepsala kvůli fúzi s konkurenční MyTravel z roku 2007.

  Britové vyjíždějí na dovolenou stále častěji, jen loni jich do zahraničí vyrazilo 60 procent, zatímco v roce 2017 to bylo 57 procent. Změnil se však způsob, jakým ji lidé tráví: místo plážových dovolených dávají přednost poznávání měst, nízkonákladovým aerolinkám a Airbnb.

 • Kréta se připravuje na „turistické zemětřesení sedmého stupně“

  Turistiku na řeckém ostrově Kréta krach cestovky Thomas Cook zasáhne velmi silně. Podle předsedy místní asociace turismu a cestovních společností Michalise Vlatakise cestovní ruch na Krétě zažije „zemětřesení sedmého stupně“. Zákazníci zkrachovalé cestovky tvoří podle asociace asi 70 % turistiky na Krétě.

 • Thomas Cook má v Řecku asi 50 tisíc lidí, v Turecku 45 tisíc

  V Řecku je v současnosti kolem 50 000 klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. Zhruba 22 000 z nich by mělo během příštích tří dnů odletět domů. Oznámilo to řecké ministerstvo turistiky. V sousedním Turecku je podle hotelové federace asi 45 000 turistů, kteří tam prostřednictvím firmy Thomas Cook přijeli z Británie a dalších evropských zemí.

 • Turecko chce ochránit zákazníky cestovky před vyhozením z hotelů

  Turecké ministerstvo kultury a turismu vydalo varování pro místní hotely, aby nevyhazovaly zákazníky cestovky Thomas Cook ven nebo po nich nepožadovaly doplacení pobytu. Hotelům vláda zároveň slíbila finanční pomoc.

 • O práci zřejmě přišlo přes 21 000 lidí

  Přes 21 000 zaměstnanců cestovky Thomas Cook ztratilo práci, 9 000 z nich ve Velké Británii. Asi tisícovka z nich pracovala v hlavním sídle cestovky ve městě Peterborough. Dohromady společnost měla zaměstnance v 16 zemích světa. Mnozí se obávají, že možná nedostanou zaplaceno ani za tento měsíc, napsal britský bulvární deník Daily Mirror.

 • CK Neckermann má v cizině 1 100 českých klientů, návrat zajistí

  Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1 100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. Seznam Zprávám to řekl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek. „Aktuálně je s cestovkou v zahraničí 1 100 klientů, cestovní kancelář je s nimi v kontaktu a zařídí bezpečné odlety všech v plánovaných časech. Krach cestovky Thomas Cook se netýká dceřiné společnosti, ta v insolvenci není. Do budoucna je nucena zastavit prodej letenek.“

 • Co vedlo ke krachu?

  Za krachem britské cestovní kanceláře Thomas Cook je nešťastná fúze, obrovské dluhy a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů, napsal deník The Guardian. Zároveň za bezprostřední důvod pádu označil fakt, že se podniku nepodařilo získat záchranný úvěr 200 milionů liber (5,9 miliardy Kč).

  V květnu skupina informovala, že má ztrátu 1,5 miliardy liber, z toho asi miliardu liber odepsala kvůli fúzi s konkurenční MyTravel z roku 2007. Spojením s firmou známou značkami Airtours a Going Places měl vzniknout evropský gigant, který by každoročně ušetřil na výdajích 75 milionů liber. Skutečnost byla ovšem taková, že se cestovka Thomas Cook spojila s firmou, která za předchozích šest let vykázala zisk pouze jednou, a dostala se tak do obrovských dluhů.

 • CK Neckermann přestala prodávat nové zájezdy

  Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, přestala do odvolání prodávat nové zájezdy. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. CK Neckermann se postará o české klienty, kteří již na zájezdech jsou nebo si je zakoupili, uvedl Papež.

 • Německé aerolinky patřící pod CK Thomas Cook pokračují v provozu

  Německý letecký přepravce Condor oznámil, že navzdory krachu britské mateřské společnosti Thomas Cook pokračuje v provozu. Zároveň uvedl, že požádal německou vládu o překlenovací úvěr. Německé ministerstvo hospodářství podle agentury Reuters přijetí žádosti potvrdilo a dodalo, že ji zkoumá. Odmítlo se vyjádřit k velikosti případné půjčky. Condor provozuje zhruba čtyři desítky letadel.

 • Britský ministr dopravy: Je to největší repatriace za doby míru v historii

  Britský úřad pro civilní letectví předpokládá, že repatriace britských občanů potrvá zhruba dva týdny. Britský ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že úřady k repatriaci najaly desítky letadel. „Je to enormní úkol, největší repatriace v době míru v historii Británie. Takže se pravděpodobně objeví problémy a průtahy,“ dodal.

 • Krach se může týkat Čechů na zájezdu koupeném v zahraničí

  Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohou nastat problémy u Čechů, kteří si koupili zájezd u CK Thomas Cook v Německu nebo Británii. Na ně se české zákony nevztahují. S britskou společností mohou být podle Papeže v Česku tisíce klientů.

  Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, neočekává problémy českých klientů s návratem domů. ČTK to řekl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek. Společnost situaci britské cestovní kanceláře monitoruje a v poledne vydá tiskové prohlášení.

Doporučujeme

Další zprávy