Hlavní obsah

Zkrachovat může až 70 procent cestovek, varuje šéf té největší

Až 70 procent cestovních kanceláří může skončit. Záchranu podle šéfa DET Touristik Eastern Europe představuje vakcína proti covidu. (Video: Seznam Zprávy)

Reklama

14. 9. 7:12

V létě odletělo na dovolenou do ciziny o 90 procent méně lidí než loni. Takový pokles unese jen málokterá z firem, které cestování živí. Pokud se situace do půl roku nezlepší, může většina z nich zbankrotovat.

Článek

Řídit teď cestovní kancelář není žádný med. „Zatímco v minulosti jsme řešili běžný provoz a prodeje tisícům klientů denně, teď řešíme, na jakém jsme semaforu a v jaké zemi jsou jaké restrikce,“ říká Jiří Jelínek, předseda představenstva DER Touristik Eastern Europe, pod kterou v Česku spadají cestovní kanceláře Fischer, Exim, Nev-Dama a eTravel.

Firma, která je lídrem českého trhu, má za sebou silného zahraničního vlastníka REWE, tedy společnost s obratem 1,8 bilionu korun. I tak ale musela propustit desítky lidí, omezit otevírací dobu poboček a snižovat náklady.

Ztráta způsobená koronavirem v celé skupině představuje stovky milionů. V létě si totiž její zájezdy koupilo jen 10 procent lidí oproti loňsku. „Je to dané i tím, že některé destinace nebyly otevřené vůbec - třeba Turecko a Egypt. Nabídka byla zúžená,“ vysvětluje Jelínek. Cestovní kanceláře, které se specializují jen na exotiku, pak zažily ještě větší propad.

Po létě navíc přichází další hrozba. Rostoucí počet nemocných v Česku vede k tomu, že některé destinace daly Českou republiku na seznam rizikových zemí. Turisté se například nedostanou do Dánska, o zpřísnění podmínek uvažuje i Slovensko.

S vakcínou přijde obrat

Celý trh tak nejspíš čeká velká proměna a letošní ztrátový rok rozhodně všichni hráči neustojí. Už teď jedna z těch větších kanceláří, pětka trhu Firo Tour, požádala o ochranu před věřiteli a desítky menších hráčů přerušily činnost.

„Uvidíme, co se bude dít v následujících šesti měsících, kolik kanceláří tu zbyde,“ říká Jelínek s tím, že pokud situace bude trvat déle než půl roku, tak nemusí přežít až 70 procent všech cestovních kanceláří.

„Záleží na jejich finančním zázemí. Těžko predikovat, ale myslím si, že může dojít k takovému nedobrému scénáři,“ dodává Jelínek, podle kterého bude pro obrat rozhodující fakt, jestli bude, nebo nebude vakcína.

„My to nebereme tak, že by cestovní ruch končil. Bereme to tak, že s příchodem vakcíny se začnou věci měnit. Pokud bude vakcína na přelomu roku, tak ta příští sezona může být nakonec velice dobrá. Je ale i otázka, jaká bude ekonomická síla obyvatel,“ říká Jelínek s tím, že cestování je zbytnou položku, kterou lidé škrtají jako první.

Možnost storna rozhoduje

Klíčové bude i to, jak budou jednotlivé kanceláře schopny nastavit své podmínky a jaké dají klientům záruky, že o své finance nepřijdou.

Čísla z podzimních prodejů zájezdů totiž ukazují, že Češi cestovat chtějí. Ve srovnání s loňským zářím si lyžařský zájezd u cestovní kanceláře Nev-Dama totiž koupilo jen o 15 procent lidí méně než před rokem.

Firma ale musela výrazně upravit podmínky, opustila vouchery a za zrušený zájezd vrací peníze do 14 dnů. S většinou hotelů vyjednala i možnost storna 48 hodin před nástupem na pobyt.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené