Hlavní obsah

Zlaté Hory nabízejí k prodeji svůj lyžařský areál, nemají nájemce

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 1. 23:17

Radnice ve Zlatých Horách na Jesenicku nabídla k prodeji svůj lyžařský areál Příčná. Město jej vybudovalo za pomoci evropských dotací, poprvé se lyžařům otevřel v březnu 2007.

Článek

Tehdy šlo o jedno z nejmodernějších středisek v Jeseníkách, stavba přišla na více než sto milionů korun. Radnice jej na svých stránkách nyní nabízí za minimální prodejní cenu 36,8 milionu korun. Podle starosty Milana Ráce je důvodem prodeje to, že předchozí nájemce vypověděl smlouvu a město areál svými silami provozovat nechce.

Prodej lyžařského areálu zvažovali podle starosty zastupitelé již před dvěma lety, tento krok schválili nakonec loni v prosinci, upozornil Český rozhlas Olomouc. „Nájemce, který areál provozoval sedm let, ukončil loni na konci května smlouvu. Myslíme si, že v současné době by bylo lepší areál prodat, určitě tam budou třeba další investice do rozvoje. Schválili jsme proto prodej, je to lepší varianta než pronájem,“ řekl dnes ČTK Rác. Doplnil, že město ambice provozovat areál nemá.

Stavbu lyžařského areálu Příčná zahájilo město v srpnu 2006. Náklady na stavbu dosáhly 106 milionů korun bez DPH. Zhruba polovinu z částky tvořily evropské dotace a Ministerstva pro místní rozvoj, zbytek zaplatila obec formou postoupení pohledávky. V první fázi se vybudovaly sjezdovky, lanové dráhy, systém umělého zasněžování, osvětlení, obslužných objektů, kanalizace či trafostanice.

Plánovala se i druhá etapa s vybudováním druhé sjezdovky a další lanovky, která se už neuskutečnila. „Součástí záměru jsou i stavební povolení, která jsou prodloužena. Pokud by o to měl někdo zájem, může areál rozšířit směrem na horu Příčnou do výše tisíce metrů. Je to schváleno i v územním plánu, který umožňuje vznik několika sjezdovek. Tenkrát již k druhé etapě nedošlo,“ doplnil starosta.

Novým lyžařským areálem se čtyřsedačkovou lanovkou a sjezdovkou dlouhou 1200 metrů chtěly Zlaté Hory posílit cestovní ruch a zvýšit počet návštěvníků. V okolí tehdy podobné horské středisko nebylo. Areál navíc leží v blízkosti česko-polských hranic a provozovatelé očekávali, že Poláci budou tvořit až 80 procent návštěvníků.

Zájemci o koupi střediska, jehož součástí jsou pozemky, stavby, technologie lyžařského areálu, sněžná děla i rolby, mohou své nabídky podávat do 22. února, stojí na stránkách www.zlatehory.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované