Hlavní obsah

Zlato je nejdražší za šest let, jeho cenu zvedají Trumpovy tweety středního doletu

Zlato je kvůli vyostření obchodní války na maximu za šest let. (Video: Jan Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

26. 8. 2019 8:55

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou a viditelné zpomalení světové ekonomiky zvedají cenu drahých kovů.

Článek

Donald Trump pálí ostrými, pokud jde o obchodní válku s Čínou, a protistrana nezůstává nic dlužna. Především celní přestřelka mezi dvěma největšími ekonomikami světa stojí za posledním útěkem investorů ke zlatu a dalším drahým kovům, tedy tam, kam se uchylují vždy, když chtějí bezpečí pro své peníze.

Zlato je na maximu za více než šest let. V pondělí ráno jeho cena během obchodování v Asii přidávala více než jedno procento na 1554,56 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu), a bylo tak nejdražší od dubna 2013.

„Zlato v pátek těžilo ze záplavy tweetů (amerického) prezidenta (Donalda) Trumpa,“ řekl agentuře Reuters analytik Stephen Innes ze společnosti VM Markets.

Peking v pátek oznámil dodatečná cla pět a deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do Číny dosahuje zhruba 75 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč). Trump následně vyzval americké firmy, aby začaly hledat alternativy k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA. V pátek večer v reakci na jeho postup výrazně oslabily americké akcie, trhy v dalších částech světa už byly zavřené, a nemohly tak zareagovat.

Trump pak v neděli na summitu G7 ve francouzském Biarritzu vyjádřil pochybnosti v souvislosti s eskalací obchodního sporu s Čínou. Podle pozdějšího prohlášení Bílého domu tak chtěl vyjádřit politování, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji. Dnes proto výrazně oslabily čínské akcie a čínský jüan sestoupil vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let.

Zdražují také ostatní drahé kovy. Stříbro přidává rovněž více než jedno procenta a pohybuje se kolem 17,70 USD za troyskou unci, mírnější zisky má i platina a palladium.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované